Volvo, gümrük vergilerinden kaçmak için üretimini Avrupa'ya taşıyor ve elektrikli araçlara "Pasaport" getiriyor!

Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'de üretilen elektrikli araçlara yüzde 30'a varan oranda gümrük vergisi uygulaması bekleniyor. Bu durumdan kaçınmak isteyen Volvo, EX30 ve EX90 modellerinin üretimini vergi öncesinde Çin'den Belçika'ya taşıdı.

Bu hamle, son zamanlarda artan trendin bir parçası. Geçtiğimiz ay ABD'de Çin üretimi elektrikli araçlara ekstra vergi getirilmiş, geçtiğimiz hafta ise Türkiye'deki Çin üretimi elektrikli araçlara uygulanan ek vergi tüm araçlara genişletilmişti.

Volvo, bu gelişmelere ek olarak elektrikli araçlara "pasaport" getirme adımını da atıyor. Tamamen elektrikli SUV modeli EX90 ile sunulacak dünyanın ilk elektrikli batarya pasaportunda, bataryanın kimyasal bileşimi, üretimde kullanılan malzemelerin nereden geldiği ve karbon ayak izi gibi önemli bilgiler yer alacak. Pasaportta ayrıca bataryanın 15 yıllık sağlık durumu hakkında bilgiler de bulunacak.

Volvo'ya araç başına yaklaşık 10 dolara mal olacağı tahmin edilen bu pasaport, önümüzdeki dönemde diğer üreticiler tarafından da benimsenecek. Şubat 2027'den itibaren AB'de satılan tüm elektrikli araçlar için zorunlu olacak bu pasaportun geliştirilmesi beş yıldan fazla sürmüş. Volvo bunun için İngiltere merkezli Circulor ile bir ortaklık gerçekleştirmiş.

IOS 18'e "Şarj Limiti" özelliği geliyor: Bu özelliğin amacı ne? Nasıl kullanılıyor? IOS 18'e "Şarj Limiti" özelliği geliyor: Bu özelliğin amacı ne? Nasıl kullanılıyor?

Bu gelişmeler,Bu gelişmeler, elektrikli araç pazarında önemli bir dönüm noktası olabilir. Gümrük vergileri ve pasaport uygulamaları, Çin üretimi elektrikli araçların Avrupa pazarındaki rekabet gücünü zayıflatabilir. Diğer yandan, elektrikli batarya pasaportu, şeffaflık ve sürdürülebilirlik sağlayarak tüketicilerin bilinçli seçim yapmalarına yardımcı olabilir.

Volvo geçtiğimiz ay test için en büyük SUV’u ile en küçük SUV’unu birbirine çarptırmıştı. Burada spesifik olarak EX30 ile EX90 karşı karşıya gelmişti.Düşük hızda gerçekleştirilen şirket içindeki kontrollü test kazasında EX30, içindeki yolcuları hayatta tutmayı başarıyor.

Yapılan açıklamaya göre EX90’ın gövdesi, EX30’un içindeki kişilerin yaralanma riskini azaltacak bir yapıya sahip. Her ikisi de yeni olduğundan elektrikli EX30 ve EX90 henüz Euro NCAP veya NHTSA tarafından test edilmedi. Ancak her iki aracın da maksimum güvenlik puanını alacağına kesin gözüyle bakılıyor, Volvo bu konuda yıllardır şaşırtmıyor.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ