Urla Belediyesinden tahsis açıklaması Urla Belediyesinden tahsis açıklaması
Urla Belediyesi’nin 7 Temmuz 2022 tarihinde aldığı 197 sayılı karara göre, Urla Merkez Revizyon İmar Planı kapsamında “spor eğitim merkezi” olarak planlanan 3302 ada 4 parsel numaralı taşınmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Urla Belediyesi ortaklığıyla 25 yıllığına bedelsiz olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti. Yatırım planları ve projelendirme süreci tamamlanan Gençlik Merkezi’nin inşaatı, 23 Mayıs 2024 tarihinde ihale sürecinin tamamlanmasının ardından başlamıştı. Ancak inşaat çalışmaları 29 Haziran 2024 tarihinde, hafriyat çalışmaları sırasında Urla Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından durduruldu. Dün yapılan Urla Belediye Meclisi toplantısında ise, ihalesi gerçekleştirilen ve inşaatı devam eden arsanın tahsis işlemi iptal edildi.

Ömer Tiryaki’den sert tepki

AK Parti Urla İlçe Başkanı Ömer Tiryaki, Urla Belediye Meclisi tarafından alınan bu karar üzerine sert bir açıklama yaptı. Tiryaki, Urla’daki “istemezük zihniyeti”ne dikkat çekerek, “Ne yazık ki, Urla’mızın, Urlalı hemşehrilerimizin, gençlerimizin hizmetine sunulacak bir yatırım, bütün gelinen süreç ve emek göz ardı edilerek durdurulmuştur. Üzülerek ve bir o kadar da hayretle izliyoruz” şeklinde konuştu.

Tiryaki, belediyenin kararını eleştirirken, hukuk komisyonu raporunda yer alan ifadeleri de eleştirdi. Raporun, mevcut bölgede hali hazırda açık ve kapalı spor tesislerinin bulunduğunu belirttiğini ifade eden Tiryaki, bu raporun, Gençlik Merkezi’nin kapsamını ve önemini yeterince anlamadan hazırlandığını öne sürdü. “Gençlik Merkezleri sadece bir spor alanı değil, aynı zamanda gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunabilecekleri, serbest zamanlarını ilgi ve yeteneklerine göre geçirebilecekleri alanlardır. En önemlisi, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmaları yürüten kurumlardır” diyen Tiryaki, bu merkezlerin sadece binalardan ibaret olmadığını, uzun vadede Urla’ya ciddi katkılar sağlayacağını vurguladı.

“İptal ile ne amaçlanıyor?”

Tiryaki, tahsisin iptal edilmesinin arkasındaki amacın ne olduğunu sorguladı. Urla Belediye Başkanı’nın göreve geldiğinden bu yana spor kulüpleri ve gençler için ne gibi katkılarda bulunduğunu sorgulayan Tiryaki, “Urla Belediyesi spor kurslarını bile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile yapıyor. Belediyenin yaptığı tek ücretsiz futbol kursunu bile ilçe spor müdürlüğüne ait statta düzenliyor. Ayrıca düzenlenen sanat kursları halk eğitim merkezi aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Hem yerim yok diyorsunuz hem de başlanılan çalışmayı durduruyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Merkez bir yılda tamamlanacaktı”

Gençlik Merkezi’nin bir yıl içerisinde tamamlanıp hizmete girmesi planlanıyordu. Proje ihalesinin iş bitim süresinin 350 gün olduğunu belirten Tiryaki, “Yani önümüzdeki yıl bu zamanlarda merkez faaliyete geçmiş olacaktı. Urla Belediye Başkanı kendi imkanları ile böyle bir inşaata başladığında ne zaman bitirmeyi planladığını merak ediyorum. İnşaatın bitiş tarihinin Başkanın başkanlık sürecinin yetip yetmeyeceği bile meçhul” dedi.

Erdoğan gündemi uçakta değerlendirdi Erdoğan gündemi uçakta değerlendirdi

“Siyasi çekişmelere mahkûm edilmemeliyiz”

Tiryaki, alanın neden seçildiğini de açıkladı. Alanın vatandaşın ulaşım kolaylığı ve ilçe spor kompleksinin içinde bulunması sebebiyle tercih edildiğini belirten Tiryaki, “Sayın Balkan elini vicdanına koysun ve öyle kararlar alsın. Biz Urla’nın ve Urlalı hemşehrilerimizin menfaati için hiçbir zaman siyasi davranmadık, davranmayız. Halkın oyları ile seçilen bir belediye başkanının da siyasi kararlar ile ben yaptım sen yaptım bilinciyle değil, Urla’ya ne kazandırdım mantığı ile konulara yaklaşmasını dilerdik” dedi.

“Sürecin takipçisi olacağız”

Tiryaki, sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirterek, “Bu süreçte yaşananları kamuoyunun ve Urlalı hemşehrilerimizin takdirine bırakıyoruz. Biz Urla için, Urlalılar için, gençlerimiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Osman Günden