İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Temmuz ayı ikinci olağan toplantısı Altan İnanç’ın başkanlığında toplandı. Gergin bir atmosferde geçen meclis oturumunda Karşıyaka’dan gelen önergeden kaynaklı çıkan tartışmalar damga vurdu.

Meclis 'süre' tartışmasıyla başladı

Oturumu yöneten Altan İnanç birinci birleşimden kalan önergelerin tek tek okunması sebebiyle meclisin tamamlanamadığını ifade ederek şu cümleleri kullandı: “Meclisimize bir kere daha süreyi de dikkate alarak sayı numaralarıyla görüşülmenin bir kere daha düşünülmesini rica ediyorum. Bir önceki meclisi gündemi tamamlayamadığımız için yarıda kestik. Grup başkan vekili arkadaşlarımız konuyu zamandan tasarruf etmek adına gündeme almanızı rica ediyorum.” İnanç’a cevap veren AK Parti Meclis Üyesi Nail Kocabaş, “Bu konuyla ilgili Cemil Başkanın kararından dolayı bu uygulamaya devam edeceğimizi söylemiştik. Biz yine okunarak devam etmesini istiyoruz.” dedi.

Karşıyaka önergesi ortalığı karıştırdı

Başkan Cemil Tugay’ın ‘Zübeyde Hanım Mahallesi Taziye Evi ve Kütüphane Yapılması İş’ ihalesinin yüzde 50’sini karşılamak için meclis üyelerinden onay istediği söz konusu önerge komisyonlarda oyçokluğu ile meclise geri gelerek, AK Parti grubu ve CHP grubu arasında önemli tartışmalara neden oldu. 

"Mali açıdan Karşıyaka'da bırakılan bir enkaz var"

Söz konusu önergeyi eleştiren ve bu durumun suçluluk psikolojisi olduğunun altını çizen AK Parti Meclis Üyesi Adem Öztürk, “Cemil Tugay meclise başkanlık etmiyor ancak kendisinin Karşıyaka'ya özel ilgisi bizleri mutlu ediyor. Ancak özel ilgisini bu madde bağlamında incelemk gerekiyor. Cemil Başkan bir önceki döenmde Karşıyaka'yı yönetirken 420 milyon borç bıraktı. bu kötü mali tablo neticesinde Karşıyaka'nın mali dengesini düzeltmek için adım atma çabası içerisine girdi. Siz buna ahde vefa da suçluluk psikolojisi diyebilirsiniz. Biz bu güne kadar hiç karşılaşmadığımız şekilde yarım kalan projeye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olmasını algılayamıyoruz. Diğer belediyelerin mali durumu ortada. Mali açıdan Karşıyaka'da bırakılan bir enkaz var.” ifadelerini kullandı.

Bursalı, Sadık Ahmet’i unutmadı Bursalı, Sadık Ahmet’i unutmadı

Zafer Levent Yıldır: Konak'a tahsis ettiğimiz kreşe de mi suçluluk psikoloji diyeceksiniz

Konuyla alakalı söz alarak AK Partili Öztürk’ü eleştiren CHP Grup Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır, "Koskoca 5 senelik muhasebeden bahsederken, bugün Karşıyaka Belediyesi için sağlanan bir olanaktan hareketle suçluluk psikolojisinden kaynaklandığını söylemek zorlama geldi bana. Başka belediyelerle ilgili Büyükşehir'in neler yapılabileceği ayrı bir konu. Biz her konuya çözümcül bakış açısıyla bakıyoruz, elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Gündemdeki diğer maddelerden de bu anlaşılacaktır. 25 yıllık Konak Belediyesine tahsis ettiğimiz kreşe de mi suçluluk psikoloji diyeceksiniz.” dedi. 

Hakan Yıldız: Biz nereye kadar Karşıyaka’nın sorunlarını kapatacağız?

Önergeyle alakalı söz alarak Başkan Cemil Tugay’ı eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız ise "Karşıyaka Belediyesi’nden yer satın almaya oy birliği yapmıştık. Cemil Başkan da anladığım kadarıyla Karşıyaka’ya mikro milliyetçilik yapıyor ama onun asli görevi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı. Bu önerge ile ilk kez başlamış bir işin hak edişini ödemektir. Bu sistematik olarak Karşıyaka’daki sorunların kapatılma çabasıdır. Bunu da sormak en doğal hakkımızdır. Biz nereye kadar Karşıyaka’nın sorunlarını kapatacağız? Çok açık ve net bir şekilde bu önerge Karşıyaka’daki mali sorunların kapatılma çabasıdır. Kendi başlattığı işin parası yetmesi diye Büyükşehir’den para gönderirse hayır deriz. Biz nereye kadar Karşıyaka’nın sorunlarını kapatmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını kullanacağız?" diyerek duruma tepki gösterdi.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN