İliç'teki maden ocağında toprak kayması soruşturmasında 2 tutuklama daha İliç'teki maden ocağında toprak kayması soruşturmasında 2 tutuklama daha

Depremzedelerin Güçlükle Hayatta Kalma Mücadelesi

Hatay'da çadır ve konteyner bulamayan depremzedeler, hayatta kalma mücadelesi verirken Adıyaman'da hastaneye ulaşmakta zorlanıyor. Deprem bölgesinde hâlâ kaldırılmayan enkazlar ve yıkılmayı bekleyen hasarlı binalar, insanları tedirgin ediyor.

 Depremin Vurduğu Anı Gösteren Saat 04.17’de Duran Saatler

6 Şubat 2023 gecesi Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremler sonucunda Türkiye genelinde saatler, 04.17'de durdu. Depremin etkilediği 11 ilde, toplamda 53 bin 537 kişi yaşamını yitirdi.

 Prof. Dr. Naci Görür'ün Uyarısı

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, depremin önceden tahmin edilebileceğini belirterek, “Bu depremin gelmekte olduğunu yerbilimciler olarak söyleye söyleye, yaza yaza dilimizde tüy bitti. Hiç kimse, ‘Ne diyorsunuz?’ diye tepki bile vermedi” ifadelerini kullandı.

 Hatay'da Yardım Çağrısı ve Sosyal Medya Kısıtlamaları

Depremin etkilediği Hatay'da eski futbolcu Volkan Demirel’in canlı yayını ve depremzedelerin yardım çağrıları dikkat çekiyor. Ancak, sosyal medya kullanımının kısıtlandığı görülüyor.

OHAL İlanı ve Eleştiriler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin etkilediği 10 ilin 'genel hayata etkili afet bölgesi' ilan edildiğini ve olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildiğini açıkladı. Ancak, bu karar eleştirilere neden oldu, CHP'den tepkiler geldi.

Depremin Maliyeti ve Devam Eden Yıkım

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın raporuna göre, depremin maliyeti yaklaşık 2 trilyon TL olarak hesaplandı. Ancak, bir yıl sonra bile yıkım devam ediyor ve 31 Ocak'ta Şanlıurfa'da bir ev çöktü, 2 kişi hayatını kaybetti.

Depremin Ardından Açılan Dava ve Eleştiriler

Depremle ilgili açılan davalarda müteahhitlerin savunmaları ve eleştirilere yanıtları dikkat çekiyor. Adıyaman'daki İsias Otel davası ve Hatay'daki Rönesans Rezidans davası önemli gelişmeler içeriyor.

Hayatta Kalma Mücadelesi Devam Ediyor

Hatay'ın Antakya, Samandağ, Defne ve İskenderun ilçelerinde depremin izleri silinememiş durumda. İnsanlar konteynerlere erişim sorunu yaşarken, yıkılmayan hasarlı binalar endişe yaratıyor. Adıyaman'da ise depremzedeler hastaneye ulaşmakta güçlük çekiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ