Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş'te 10 Mayıs 2024 tarihinde meydana gelen dev bir patlamanın fotoğrafını yayınladı. Patlamanın kaynağının "Bölge 3664" olarak adlandırılan "büyük ve karmaşık bir güneş lekesi kümesi" olduğu belirlendi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: "Haber sunumlarına yaş sınırlaması ve sansür uygulaması gelecek" RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: "Haber sunumlarına yaş sınırlaması ve sansür uygulaması gelecek"

Jeomanyetik Fırtına Uyarısı

Jeomanyetik Fırtına Uyarısı

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Güneş patlamaları sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın Dünya'ya yaklaştığını ve muhtemel etkileri konusunda uyarılarda bulundu. NOAA, fırtınanın yol açabileceği bazı sorunları şu şekilde sıraladı:

Yaygın voltaj kontrolü sorunları
Yörüngelerdeki uydularda sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunları
Güç şebekelerinde kesintiler
Uçak seferlerinde gecikmeler ve iptaller
Mobil iletişimde kesintiler
Kuzey Işıkları Görülebilir

Uzmanlar, daha önce meydana gelen patlamada olduğu gibi bu patlamada da oluşan jeomanyetik fırtına nedeniyle Avrupa ve Türkiye'de kuzey ışıkları görülebileceğini belirtiyor.

Yetkililer Dikkatli Olunmasını Öneriyor
Yetkililer, jeomanyetik fırtınanın elektrik şebekeleri ve elektronik cihazlar üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyarılarda bulunarak vatandaşların dikkatli olmasını öneriyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ