Mastaura Antik Kenti'nde kazılar başlıyor

Aydın’da geçtiğimiz yıl keşfedilen Mastaura Antik Kenti için benzeri Roma’da bulunan Kolezyum’un gün yüzüne çıkartılması amacıyla kazı ve tanıtım çalışmalarına başlandı.

Kültür Sanat 04.06.2021, 19:12 Burak Aydoğan
Mastaura Antik Kenti'nde kazılar başlıyor

Çalışma kapsamında Nazilli Belediyesi ve Adnan Menderes Üniversitesi işbirliği ile Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sedat Akkurnaz ve Öğretim Üyesi Yusuf Çorbacıoğlu tarafından hazırlanan ‘Nazilli ve çevresinin arkeolojik zenginlikleri’ isimli kitabın tanıtımı yapılarak antik kent gezildi.

3-4 yıl içerisinde büyük bölümü ziyarete açılacak

Aydın’ın Nazilli ilçesinde ortaya çıkan ve benzeri Mısır, Anadolu ve Yunanistan’da bile bulunmayan Roma’daki Kolezyum kentinin en yakın benzeri Mastaura Antik Kenti’ni turizme kazandırmak amacıyla yürütülen çalışmaların 12 aya yayılarak 3-4 yıl içerisinde de büyük bölümünün ziyarete açılması planlanıyor. Arkeolog dünyasında ise Anadolu’daki iki önemli keşiften bir tanesi olarak kabul edilen Mastaura Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları geçtiğimiz Mayıs ayı başında başlatılmıştı.

Kitap da basıldı

Aydın’daki tüm kurum ve kuruluşları heyecanlandırarak ortak çalışmaya imza attıran, çıkan haberlerin ardından ünü tüm dünyaca duyularak şaşkınlık oluşturan Mastaura Antik Kenti’nin tanıtımı için kitap da basıldı. Roma mimarisinin dünya üzerindeki korunarak günümüze gelen en iyi örneği kabul edilen Roma’daki Kolezyumun benzerinin turizme kazandırılması amacıyla birlikte çalışma kararı alan Aydın Valiliği, Adnan Menderes Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Nazilli Kaymakamlığı, Nazilli Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlar eşine az rastlanır bir çalışmaya imza atarak antik kent için birlik oldular.

Sık sık ziyaret ettikleri antik kent ile ilgili yapılan çalışmaları yerinde inceleyen protokol üyeleri ve vatandaşlar, son olarak kentin tanıtımı için hazırlanan kitabın lansmanında buluştu. Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sedat Akkurnaz ve Öğretim Üyesi Yusuf Çorbacıoğlu tarafından hazırlanan ‘Nazilli ve çevresinin arkeolojik zenginlikleri’ isimli kitap konuklara hediye edildi. Lansman, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof.Dr.Osman Selçuk Aldemir, Nazilli Belediye Başkan Yardımcıları, Mahalle Muhtarları ve davetliler katıldı.

Yaklaşık 200 yıl önce bölgede gezen Avrupalı seyyahların notlarından esinlenen arkeologlar, Zeytin ve incir ağaçlarının arasında Roma’da bulunan kolezyumun orta ölçeklisi durumundaki, Anadolu’da korunamamış durumdaki 7-8 örneğine göre günümüze kadar korunarak ayakta durabilmiş tek örneği keşfetti. Yaklaşık 14-15 metrelik duvarları korunan, 360 derece oturma sıraları dönen, yaklaşık 100 metre çapında orta ölçekli bir amfi tiyatrosu kalıntısını keşfeden araştırma ekibi, bölgenin yüzey araştırmalarını da tamamladı. Titiz bir şekilde Osmanlı belgelerini ve diğer kayıtları inceleyen uzmanlar bölgedeki yerleşimi ve antik kentin detaylarını öğrendi. Mastaura Antik Kenti, Nazilli ilçe merkezinin 4 km kuzeyinde yer alan antik bir yerleşim yeri. Yaklaşık 2 bin 500 yıl boyunca insanların bu alanda yaşadığı, günümüzden 500 yıl önce de Nazilli’ye taşındıkları biliniyor. Kent, yaklaşık 200 yıldır bilinen önemli bir antik yerleşim yeri. 18. Yüzyılda Avrupalı seyyahlar Anadolu’ya gezmeye geldiklerinde Mastaura’yı da gezmişler ve Mastaura hakkında bilgi paylaşmışlar.

O seyyahların notlarını inceleyen kazı ekibi notlarda karşılaştıkları ilgin bir bilgi üzerine yoğunlaşmışlar. Mastaura’da bir tane amfi tiyatro olduğu bilgisine araştırmalarını yoğunlaştıran ekip bu yeri keşfetmiş. Bu alanda yaklaşık 14-15 metre yüksekliğinde, duvarları korunan, 360 derece oturma sıraları dönen, yaklaşık 100 metre çapında orta ölçekli bir amfi tiyatrosu kalıntısı keşfedilmiş. Buraların özel şahıs mülkiyetine ait bir arazi olması nedeniyle buranın korunma altına alınması için bakanlıkla gerekli yazışmalar yapılmış. Roma döneminde inşa edildiği düşünülen amfi tiyatro ile ilgili çalışmalarda oturma sıralarının alt kemerleri, tribünler, arena, orkestra denilen asıl oyunların oynandığı, mücadelelerin yapıldığı eski çağın bir spor arenası tespit edilmiş. Anadolu’da 7-8 tane örneği bulunan ancak bu örneklerin Mastaura’daki kadar çok iyi korunmuş olmadığı biliniyor. Mastaura’daki antik kente ait amfi tiyatronun ise zeytin ağaçlarının altında kalarak, oturma sıraları, orkestrası ile beraber çok güzel korunan tek örnek olduğu belirtiliyor.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer, şöyle konuştu :

“Nazilli Bölgesi'nin antik yerleşimlerinin anlatıldığı bilimsel eseri bilim dünyasına Akademi dünyasına hediye etmenin kıvancını yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi Nazilli'de Mastaura Antik Kenti çalışmalarımızı geçen sene sezon sonundan itibaren bugünlere kadar büyük bir performansla ve büyük bir özveriyle sürdürmeyi başardık. Arenamız Dünyada eşi benzeri nadir bulunan Anadolu'da da sağlam bir halde bütün bir yapı şeklinde benzerine rastlanmayan bir yapı. O anlamda sadece Türkiye'de değil uluslararası basında da çok yoğun bir ilgi çekti. Fransa'da, İngiltere'de, Yunanistan'da ulusal yayınlar yapan uluslararası yayın yapan belgesel kanallarında ciddi haber trafiğine dönüştü ve burada yakın zamanda belgesel çekimleri talepleri aldık. Gerekli izinleri sağladık. Kıymetli hocamız Dr. Öğretim Üyesi Sedat Akkurnaz buradaki çalışmaları takip ederken bir yandan akademik literature kazandırdığı içerikleri üretiyor ve yayınlarını gerçekleştiriyor. Çok kıymetli bir akademik çalışmayı da tamamlamış oldu. Dünya akademik literatürüne bunu Armağan etmenin de gururunu ayrıca yaşadık. Sahadaki çalışmalarımız son derece kıymetli fakat bunu teori ile beslediğimiz zaman teori ve pratiği bir arada taçlandırdığımız zaman ortaya çıkan sonuç ivmelenmesi haliyle daha yüksek oluyor. Bu anlamada akademik yayınımızı da önemli buluyorum. Yakın zamanda yapımızın tamamen gözle görünür hale gelmesi için çalışmalarımızı süratle devam ettiriyoruz. Açıkçası yıldırım hızıyla işliyoruz süreci. Tahmin ediyorum birkaç yıl içinde yapının statiğine de bağlı olarak yapıya zarar vermemek hususunda son derece dikkatli ve tedbirli çalışmalarla en kısa sürede gözle görünür hale getireceğimize inanıyorum. Bu sene itibariyle kazı çalışmalarına başlıyoruz. 12 ay devam eden bir süreç olacağını tahmin ediyorum. Onun için hazırlıklarımızı tamamladık. En kısa zamanda yapıyı ortaya çıkarmamızla birlikte dünyanın üzerinde çok konuşacağı bir yapıyı Nazilli’mize armağan etmiş olacağız” 

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof.Dr.Osman Selçuk Aldemir şu ifadeleri kullandı: 

“Nazilli ve çevresinin arkeolojik zenginlikleri araştırma noktasında üniversitemiz ciddi çalışmalar yapmaktadır. Bu anlamda bugün gerçekten çok kıymetli bir veri ile karşı karşıyayız. Bizi ilgilendiren noktası burasıdır. Burasını Uluslararası literatüre kayıt yaptırmak bizim için fevkalede önemliydi. Biz ikinci adım olarak da uluslararası katılımlı ve uluslararası çalıştaylar ve kongreler düzenlemeyi planlayacağız. Bu saatten sonra buranın daha fazla tanıtılması kültürel varlıklarımız noktasında daha ciddiye alınması noktasında elimizden gelen her türlü gayreti sarf edeceğiz. Sayın vekilimizin destekleri sayesinde üniversitemizin arkeolojik çalışmalar içerisinde tarihinde görülmemiş bir başarı elde etmesinde çok büyük katkısı oldu. Ben Nazilli halkı adına da sayın vekilimize bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy ise “Anadolu, 20'den fazla medeniyetin ev sahipliği yapmış çok özel topraklar. Dolayısıyla yeryüzüne çıkmayı bekleyen birçok eser bulunmakta. Doğusundan batısına kuzeyinden güneyine birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bir yer. Bulunduğumuz bölge itibariyle de Aydın ve Ege çok kadim topraklar. Yeraltı tarihi eserleri bakımından birçok eser günyüzüne çıkmayı bekliyor. Bugün burada yürütülmekte olan çalışmalar çok kıymetli. Bugün artık kati bir şekilde varlığı ispatlanmış yerli ve milli Arkeologlar tarafından kendi eserlerimizin kendi yaptığımız kazılarla gün yüzüne çıkartılması ayrı bir değer. Batıdan başlayarak iç kesime kadar uzanan kültür yolu içerisinde bir destinasyon olarak da Nazilli inşallah yer alacaktır. İlimiz ve bölgemiz turizmde hak ettiği payı da mutlaka alacaktır” dedi. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Birlikte hareket edince çok güzel başarılara imza atıyoruz. Bu da bir örnek. 

Nazilli'nin tanıtımında tarihi adımlardan bir tanesini atıyoruz. Kazı ekibimizin birlikte hazırlamış olduğu akademik eserin baskısını beraber yaptık. Nazilli Bölgesi'nin antik yerleşimlerinin anlatıldığı bilimsel eseri bilim dünyasına, Akademi Dünyası hediye etmenin kıvancını yaşıyoruz. ‘Birlikten güç doğar, Nazilli kazanır’ demiştik. Birlikte hareket ettiğimizde ne kadar güzel işler yapabildiğimizi gösterdik. İlk başta şu anda toplantı yaptığımız alanının kamulaştırmasını yaptık. Büyük emekler sonunda tarihi açıdan çok çok önemli bir yapıyı çıkarttık. Bu yapının ayakta kalmış olması çok büyük bir önem arz ediyor. Tur operatörleri ve turizmcilerle görüştüğümüzde yaklaşık 500 bin ile 700 bin kişinin turistik maksatlı ziyaretini gerçekleştirebilecek yapılar ortaya çıkıyor. İnşallah sayın vekilimizin de desteği ile büyük bir ihtimalle burada kazı çalışmaları tamamlanacak ve Arpaz kalesi ile birlikte bölgemize çok önemli 2 yapı kazandıracağız” dedi. 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü