Şenol Aslanoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Işıkları Aç Kapat” eyleminin önemine dikkat çekti ve bu eylemin iktidara bir uyarı niteliğinde olduğunu ifade etti. Aslanoğlu, şu şekilde konuştu: “İzmir bu eylemlerin başkentidir. Geçinmekte sıkıntı çeken, ülkenin gidişatından memnun olmayan, AK Parti iktidarının aklını başına alması ve halkın halini görmesini isteyen herkesi bu eyleme katılmaya çağırıyorum.”

“AK Parti iktidarı halkı açlığa terk ediyor”

Aslanoğlu, konuşmasında AK Parti hükümetinin, özellikle düşük maaş ve asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşları göz ardı ettiğini belirterek, “AK Parti iktidarı memleketi, özellikle de emekli maaşıyla yaşamaya çalışanları ve asgari ücretle çalışanları açlığa terk etmekten vazgeçmedi. Halkın ve muhalefetin tüm uyarılarına kulak tıkayan saray ve AK Parti iktidarı, memlekette her şey yolundaymış, millet bolluk içinde yaşıyormuş gibi davranmaya devam ediyor” dedi.
Aslanoğlu, AK Parti hükümetinin ekonomik durumla ilgili açıklamalarını eleştirerek, “Maliye bakanına göre Türkiye’de asgari ücret düşük değil. İktidara göre yoksulluk yok, fahiş zamlar sıkıntısı yaşanmıyor. TÜİK’e göre ev kiraları 5-6 bin lira civarında ve enflasyon normal değerlerde” şeklinde konuştu. Aslanoğlu, bu verilerin halkın gerçek yaşam koşullarını yansıtmadığını ve hükümetin ekonomik durum konusunda gerçekleri çarpıttığını öne sürdü.

“Vatandaşın sesini duymazdan geliyorlar”

Aslanoğlu, hükümetin halkın sesini duymazdan geldiğini ve ekonomik krizle ilgili yaşanan sorunları göz ardı ettiğini vurgulayarak, “AK Parti milletle adeta dalga geçiyor ve vatandaşın sesini, isyanını duymazdan, ekonominin içler acısı halini görmezden geliyor” dedi. Bu durumun, halkın yaşadığı gerçek zorlukları ve sıkıntıları gözler önüne sermesi gerektiğini ifade etti.

“Her akşam saat 21.00’de eylem düzenliyoruz”

Eylemin amacını ve kapsamını açıklayan Aslanoğlu, vatandaşların ekonomik sorunlarına dikkat çekmek için başlatılan bu eyleme katılmalarını istedi. Aslanoğlu, “İşte tam da burada vatandaşın isyanını, artık yeter dediğini göstermek için yine vatandaşlarımızla birlikte bir eyleme başlıyoruz. Geçim derdi çeken, ay sonunu getiremeyen, ülkenin gidişatından memnun olmayan İzmirlilerle birlikte, tüm Türkiye’de olacağı gibi, iktidar milletin sesini duyana kadar, her akşam saat 21.00’de evlerimizin, iş yerlerimizin ışıklarını bir dakika boyunca açıp kapatıyoruz” dedi.

“Basit bir eylem her şeyi anlatır”

Aslanoğlu, eylemin basit ama etkili bir şekilde hükümete mesaj vermeyi amaçladığını belirterek, “Bazen söz biter, basit bir eylem her şeyi anlatır, duymayan kulaklar duyar, görmeyen gözler görür olur. İşte bu eylem, AK Parti’nin milletin haline kapattığı gözlerini görür, sağır olan kulağını duyar hale getirecek” şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Merkez'den Sürekli’ye yeni görev AK Parti Genel Merkez'den Sürekli’ye yeni görev

“İzmir, başkaldırının başkenti olacak”

Şenol Aslanoğlu, İzmir’in bu eylemler sırasında başkaldırının ve mücadelenin merkezi olacağını ifade ederek, “Başkaldırının, eylemselliğin ve mücadelenin başkenti olan İzmir’de yaşayan tüm vatandaşlarımızı, sonuç alınıncaya kadar her akşam düzenlenecek bu eyleme katılmaya, saat 21.00’de ışıkları açıp kapatmaya çağırıyorum” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi