İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Mayıs ayı olağan meclis oturumu, Torbalı Metropolis Antik Kenti'nde gerçekleştiriliyor. Meclis toplantısının başında gündem dışı konuşmaların canlı yayında yer almaması tartışmalara sebep oldu.  AK Parti ve MHP grubu, gündem dışı konuşmaların canlı yayınlanması konusunda ısrar ederken Başkan Cemil Tugay, konuyu yargıya taşıma yolunu önerdi.

Hüsnü Boztepe: Biz ekleri ile okunarak meclisin devam etmesini diliyoruz

Meclisin gündem maddelerinin tartışılması esnasında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “AK Parti ve MHP grubu olarak bizde böyle antik kentte toplantıda olmanın heyecanını yaşıyoruz. Demokrasilerden bu tip meclis toplantılarının önemi büyüktür. Biz gündem maddelerinin ekleri ile birlikte okunarak görüşülmesini istiyoruz. Nedeni şu; 2024 yılı meclislerine bakıyoruz ki gündem dışı konuşmalarda ve temennilerde canlı yayınların kesildiği bize iletildi. Bu demokrasiye yakışmamaktadır. Geçmiş Roma İmparatorluğu döneminde başlayan halk meclislerinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Eğer ki 1 meclis üyesi bile gündemdeki yazılış şekline itiraz ederse gündemin ekleri ile okunacağını biliyoruz . Bu nedenle biz ekleri ile okunarak meclisin devam etmesini diliyoruz.” dedi.

Hakan Yıldız: Sizden bir açıklama bekliyoruz

Bu yapılan davranışın hatalı olduğunun altını çizen AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, “Bir kişinin bile itirazı konusunda gündem ekleri ile okunmak zorunda. Geçmiş meclislerde bu tartışmaları yaşadık. Sizden bir açıklama bekliyoruz. Kendi grubumuzda yaptığımız tartışmada da gündeme geldi. Dilek ve temennilerin geçmiş pazartesi mecliste canlı yayınlanmadığını ve bunun teknik neden olduğunu düşünmüştük. Bugün yaptığımız görüşmelerde bunu sizin talebiniz olduğunu öğrendik. Bu doğru mudur? İçinde bulunduğumuz antik kentin 5 bin yıllık tarihi içinde demokrasinin beşiği olarak sayılan coğrafya içindeyiz. Bugün de bin yıllık tarihi yerde meclisimizi icra ediyoruz. Canlı yayınlanıp yayınlanmaması meclis süresini kısaltmıyor. Burada esas olan ilgili ilçelerden, muhtarlardan, vatandaşlardan bazı konular gelir. Bunları gündemde konuşamayacağımız için gündem dışı konuşmalarda bunlar dile getirilir. Doğal olarak tüm meclis üyelerinin ilçelerinin sorunlarını burada dile getirildiğini vatandaşlar tarafından görülmesini arzu edeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Mesut Ergin'e köylerde sıcak karşılama Başkan Mesut Ergin'e köylerde sıcak karşılama

Cemil Tugay: Ben kararımda ısrarcıyım

Kendisine yönelen eleştirilere yanıt veren Cemil Tugay ise, “Gündem maddelerinin naklen yayınlanacağı yönünde karar aldık. Başından beri mecliste gündem dışı konuşmalar yayınlanmıyor. Gündem görüşmelerini de istediğiniz şekilde görüşebiliriz. Ben kararımda ısrarcıyım. Bundan sonra meclisi kendi siyasi amacı için kullanmasını kabul etmiyorum” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ