2020 yılında gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki Elazığ depreminin ardından, yapımını İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin üstlendiği okul inşaatı, hak edişlerin ödenememesi gerekçesiyle durduruldu. Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 2020 yılından sonra inşaatına başlanan Atatürk Lisesi'nin inşaat ihalesini Zanew İnşaat, Arin Yapı ve Adi Ortaklığı 62 milyon 62 bin TL bedelle kazanmıştı. 

Zanew İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Demirci, "İnşaat 4 ay önce durdu. 9 milyonluk bir ödeme duruyor. Sözleşmeyi fesih edersem 5 milyon, çalışmaya devam edersek ise 80 milyon lira zarara uğrayacağız. Sözleşme ve yer tesliminde gecikmeler olmuştu. İzBETON A.Ş, 28 Aralık'ta hak edişimizi onaylamış ve ikinci hak edişimizi de 18 Mart'ta onayladı. Ancak o günden bugüne hala ödeme yapılmadı" dedi.

Rrrr

Turizmcilerden çağrı: Kurban Bayramı tatili 9 gün olsun Turizmcilerden çağrı: Kurban Bayramı tatili 9 gün olsun

"İCRA BAŞLATACAĞIZ"

10 aydır ödemelerin hiç gerçekleşmediğinin altını çizen Demirci, "Noter aracılığıyla ihtarname gönderdik ancak yine sonuç alamadık. 15 Mart günü ikinci ihtarnameyi geçtik ve bu şartlarda bir yıllık süreçten sonra bu fiyatlarla bu çalışmayı sürdüremeyeceğimizi belirttik. Ancak yine cevap alamadık. Sözleşme fesihi ile ilgili ise yaklaşık 2 hafta önce mahkemeye başvurduk. Ödemenin yapılmaması durumundaysa icraya başvuracağız" diye konuştu.

Editör: Alper Temiz