Sosyal Güvenlik Haftası, bu yıl 13 ila 19 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak. Her yıl 16 Mayıs'ı içine alan haftada, çeşitli çalışmalar ve etkinliklerle toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor. SGK haftası nedeniyle yazılı açıklama yapan İzmir SGK İl Müdürü Hidayet Baydilli, Türkiye'de Genel Sağlık Sigortası oranını da paylaştı. 
Baydilli, "SGK tarafından Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Bu etkinlikler arasında;  SGK'nın il ve merkez müdürlüklerinde kurulacak bilgilendirme stantlarında vatandaşlara sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi verilecek, Sosyal güvenlik sistemi ile ilgili basın-yayın çalışmaları yapılarak toplumda farkındalık yaratılacak ve Sosyal medya platformları üzerinden sosyal güvenlik sistemi ile ilgili bilgiler paylaşılacaktır" açıklamasını yaparak, SGK haftasında gerçekleştirilecek etkinlikleri paylaştı. Öte yandan Baydilli, Türkiye'deki Genel Sağlık Sigortası oranını da paylaştı.

Hidayet 

BAYDİLLİ: GENEL SAĞLIK SİGORTASI ORANI YÜZDE 99,3

"Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu" ifadelerine yer veren Baydilli; "2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar" diye aktardı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: "Haber sunumlarına yaş sınırlaması ve sansür uygulaması gelecek" RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: "Haber sunumlarına yaş sınırlaması ve sansür uygulaması gelecek"

'KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE, SİGORTALI ÇALIŞMAYA DESTEK'
"Toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz" diyen Baydilli, mücadele biçimlerini şu şekilde anlattı; 

"Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır."

Kaynak: Haber Merkezi