Ekmen, son üç yılda genel olarak tüm harcamaların önemli ölçüde arttığını ve birçok kesimin bu durumu fırsatçılık olarak değerlendirdiğini belirtti. Benzer bir artışın özel eğitim kurumları için de geçerli olduğunu vurgulayan Ekmen, özellikle özel okul, yurt ve üniversitelerdeki ücretlerdeki dramatik yükselişlerin öğrenci ve velileri mağdur ettiğini dile getirdi.
Önümüzdeki eğitim-öğretim dönemi kayıtlarının başladığı bir dönemde olduklarını ifade eden Ekmen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e seslenerek özel okul ve öğrenci yurtlarındaki fiyat artışlarına müdahale etmesini istedi. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar'a da hitaben üniversitelerin enflasyonun çok üstünde fiyat artışlarına engel olması gerektiği çağrısında bulundu.
Ekmen'in verdiği bilgilere göre, bazı özel üniversitelerdeki kayıt ücretlerinin son iki yılda dramatik bir şekilde arttığına dikkat çekildi. Örneğin, 2022 yılında 62 bin liraya kaydedilen bir öğrencinin 2023 yılında bu ücretin 131 bin liraya, bu yıl ise 291 bin liraya çıkarıldığı belirtildi. Bu durumun Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine ve Ekonomik Araştırmalar Grubu (ENAG) raporlarına göre mevcut enflasyonla uyumlu olmadığı ifade edildi.
Ekmen, bu aşırı fiyat artışlarının durdurulması gerektiğini vurgulayarak, Milli Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı'nın bu konuda acil adımlar atması gerektiğini belirtti.

İzmir Milletvekili Bursalı’dan 15 Temmuz Mesajı İzmir Milletvekili Bursalı’dan 15 Temmuz Mesajı

"Bunu engelleyin"

Ekmen, şöyle dedi: Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin'e sesleniyorum; lütfen özel yurt, özel ilk, orta, lise ve üniversite ücretlerine müdahil olunuz. Enflasyonun üzerindeki ücret artışlarını engelleyiniz. YÖK Başkanı Sayın Erol Özvar'a sesleniyorum; lütfen üniversitelerin enflasyonun çok üstündeki fiyat artışlarını engelleyiniz. Bakınız, bir üniversitede, öğrencinin ismi ve numarasına kadar her şey elimde, öğrenci 2022 yılında 62 bin liraya kaydoluyor. Daha 2 yıl önce kayıt olmuş. 2023'te bu fiyat 131 bin lira olurken, bu yıl için talep edilen fiyat 291 bin liradır. 62 binden 291 bine veya 4-5 kat artış söz konusudur. TÜİK verilerine göre bu kadar enflasyon artışı var mıdır? ENAG'a göre bile bu kadar artış yoktur. Dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanımız ve YÖK Başkanımıza; özel yurt, özel okul ve özel üniversitelerde yapılan bu fırsatçılığa, bu fahiş fiyat artışlarına son vermeleri gerektiği çağrısında bulunuyorum.”

Muhabir: Atakan Başpehlivan