“BİR BATTI ÇIKTI YAPMAK MESELE DEĞİL”

'Trafik ve ulaşım' sorununa ilişkin de açıklamalarda bulunan Başkan Tugay, "Bir tarafımızda sosyal çöküntü yaşıyoruz. Bunları sizden özür dileyerek anlatıyorum. Konuya oradan başlamazsak bir kaç kavşak yaparak bunların düzeleceğini düşünemeyiz. Bir battı çıktı belediye bütçesi için bir şey değil. Köprülü kavşak da projelerimizde var ve yapacağız. Bunlar en kolay şeyler. Ancak biz insanlarımıza nasıl iş bulacağız? Sosyal dengesizliği nasıl yeneceğiz? İklim sorunu ile nasıl başa çıkacağız? Susuzluğu anormal sıcaklığı nasıl önleyeceğiz? Ben başkan olarak bunlarla ilgili çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum ve sizlerle dayanışmayı talep ediyorum” diye konuştu.

CHP Gençlik Kurultayı yaklaşıyor: Kulislerde kimlerin adı geçiyor? CHP Gençlik Kurultayı yaklaşıyor: Kulislerde kimlerin adı geçiyor?

25062024 85926 7 (1)

İZMİR’İN ULAŞIM DERDİ KALMAYACAK”

Ulaşım master planı çalışmaları başlandığına dikkat çeken Tugay, "İzmir'in tüm ulaşım planını gözden geçireceğiz deniz ve raylı sistem ulaşımları dahil. Bazı yeni ulaşım hatlarını, troleybüsü getireceğiz. Tramvaya göre daha az maliyetli, yine elektrikli... Çok akıllıca yatırımlar. Deniz taksileri... Bir modelini yaptırdık, deneme üretimleri yapılıyor. 10 deniz taksi ile uygulamaya başlayacağız. Bunları da içine kattığımız ulaşım master planını yapıyoruz. İkinci çevreyolu kesinlikle çok önemli. Hamza Dağ talihsiz şekilde 'tasarruf tedbirleri nedeniyle ikinci çevreyolunu yapmayacağız' dedi. Maliyeti 40 milyar TL. Bence Hamza Dağ da belediye başkanı olsaydı yine yapmayacaktı. Biz trafiğin sıkıştığı noktaları da çalışmalara kattığımızı bir çalışma yapmalıyız. Size söz veriyorum, rahatlatacağım İzmir trafiğini. O çevreyolu İzmir'e yapılacak, o yapılmıyor diye de hiçbir şey yapmayacak değiliz. Yaptıklarımızın şehri ne kadar rahatlattığını da hep birlikte göreceğiz" dedi.

“SOYER’İN PROJELERİNE DÜŞMAN DEĞİLİM”

Görevi devraldığı Tunç Soyer’in hayata geçirdiği projeleri ve uygulamaları iptal ettiği yönündeki iddialara da yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Sünger Kent’i iptal etmedik. O bir yalan ve o yalanı söyleyen kişiyi de kınıyorum. Belediyede başkalarının emeğiyle kendisi bir şey yapıyormuş gibi göründü ama bu bir yalan. Sünger Şehir diyerek çatılardan su toplamayı anlattılar. Sonra sünger şehrin bu olmadığı anlaşıldı ya da birileri anlattı. Sünger şehir toprağın suyu emdiği şehirdir. Yağmur eskiden olduğu gibi usul usul yağmıyor, yağmur bir anda yağıyor ve her tarafı sel basıyor. Suyu, derelere, kanallara ve denize gönderiyoruz. Bunun yanlış olduğunu anladıkları için birkaç tane toprak havuz gibi bir şey yaptılar. Ona da DSİ dava açtı çünkü bu DSİ’den izin alınmadan yapılamıyor. Böyle bir süreçten sonra biz arkadaşlarımızla konuştuğumuzda İZSU’da zaten bunun yapıldığını söyledik ve İZSU bu çalışmalara devam ediyor. Bu arada ben Karşıyaka Belediiye Başkanı ilen Zübeyde Hanım mahallesinde bir kent ormanı çalışması yaptık, sünger şehir odur. Bununla ilgili uluslararası bir ekiple çalıştım. Böyle bir kökenden gelen bir insana böyle bir iftira atmak hainliktir. Benim botanik EXPO'ya ve benden önce yapılan hiçbir projeye düşmanlığım yok. Bazı şeylerin yanlış yürümesi sonucunda müdahale etmemiz gerekebiliyor. Bu işi bilen uzmanların görüşleriyle birlikte şekillendi. Başka iddialarda bulunan herkesi kınıyorum" dedi.

25062024 85926 14

Muhabir: Tunay Afyon