Isparta'da hortum! Domates seraları yerle bir oldu Isparta'da hortum! Domates seraları yerle bir oldu

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve mücbir sebep hali uzatılan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki mükellefler için önemli bir yapılandırma fırsatı başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2 Aralık 2024 tarihine kadar yapılandırma başvurusunda bulunulabilecek

Bu tebliğ ile, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki mücbir sebep halinin süresi 31 Ağustos 2024'e kadar uzatıldı. Bu kapsamda, söz konusu bölgelerde yaşayan mükellefler, 2 Aralık 2024 tarihine kadar yapılandırma başvurusunda bulunabilecekler.

Yapılandırılan tutarın ödemeleri de belirlendi. İlk taksitin ödeme süresi 31 Aralık 2024'e, ikinci taksitin süresi 31 Ocak 2025'e ve diğer taksitlerin ödeme süreleri ise takip eden aylarda olacak.

Ayrıca, bu mükellefler matrah ve vergi artırımından yararlanmak istiyorlarsa, 2 Aralık 2024 tarihine kadar ilgili beyan veya bildirimlerini yapmaları gerekiyor. Bu adımların zamanında atılması, mükelleflerin mali yüklerini hafifletmek adına önem taşıyor.

Kaynak: AA