4-5 Kasım Kurultayı'nın ardından CHP ilk kez bir kurultay toplamaya hazırlanıyor. 'Değişim' taleplerinin yükseldiği dönemde Kemal Kılıçdaroğlu 'Tüzük Kurultayı' yapacaklarını söyleyerek tepkileri göğüslemek istemiş ancak kurultayda koltuğu Özgür Özel'e devretmekten kurtulamamıştı. Özgür Özel ise Kılıçdaroğlu'nun hemen yapmak istediği Tüzük Kurultayı'na 31 Mart seçimleri öncesi vakit olmadığı gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelemiş, Parti Sözcüsü Deniz Yücel kurultayın 4-9 Eylül tarihleri arasında yapacaklarını açıklamıştı.

Bursalı, Sadık Ahmet’i unutmadı Bursalı, Sadık Ahmet’i unutmadı

Kılıçdaroğlu döneminden kalan 6 bin önerilik dosya var...

Özellikle üye yapısı ve milletvekili seçimlerinde ön seçim talepleri yüzünden Tüzük Kurultayı büyük önem taşıyor. Yapılması planlanan kurultayda geniş çaplı bir değişim mi, birkaç dokunuşluk tadilat mı olacak konuları netleşmiş değil. Kurultayın kapsamı dışında adresi ve tam tarihi konusunda da kafalar karışık. Simgesel önemi olduğu için 4 Eylül'de Sivas'ta başlayıp, 9 Eylül'de İzmir^de noktalanması da gündemde. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde Tüzük Kurultayı için toplanan komisyonda örgütten gelen 6 binden fazla önerinin hazır olduğu belirtiliyor. 

Ertelenme ihtimali masada mı?

Tüzük Kurultayı’nın planlandığı gibi 4-9 Eylül tarihleri arasında yapılması için hazırlıklar sürerken, parti örgütlerinden, tüzük kurultayının yapılmaması veya ertelenmesi talepleri geldiği belirtiliyor.  Parti içinde yeni bir ayrışma olabileceği konusunda endişe duyan Özgür Özel'in erteleme teklifine kapıyı tam olarak kapatmadığı dile getiriliyor. Parti Meclisi'nde Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu'nun ağırlığı olsa da, Meclis grubunda Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaklaşık 50 milletvekiline varan bir gücü olduğuna inanılıyor. Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Erdoğan Toprak'ın belli oranda desteği olan kurultay delegelerinin imza toplayarak Tüzük Kurultayını seçimli bir kurultaya dönüştürme ihtimaline açık kapı bırakanlar da az değil. 

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı