Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın son verilerine göre, yardıma muhtaç hane sayısının 1 Haziran 2024 itibarıyla 4 milyon 278 bine ulaştığını ve sosyal yardım alan hane sayısının yılın başından itibaren 498 bin arttığını açıkladı. Sosyal yardımlarla geçimini sürdüren vatandaş sayısının ise 17 milyon 114 bin 912'ye yükseldiğini belirtti.

"Rakamlar o kadar içler acısı"

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal

Karal, yaptığı yazılı açıklamada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın verilerinin Türkiye’deki derin yoksulluk ve ekonomik krizi gözler önüne serdiğini ifade etti. “Rakamlar o kadar içler acısı ki her 5 vatandaşımızdan 1’i ne yazık ki devlet yardımı olmasa geçinemeyecek duruma getirilmiş,” diyen Karal, AK Parti'nin iktidara geldiğinde sosyal yardım alan kişi sayısının 1 milyonu geçtiğini ve şu anda bu rakamın 5 milyona yaklaştığını söyledi. Karal, AK Parti’nin kuruluşta yoksulluğu azaltma ve sosyal yardımları minimize etme vaatlerinin gerçekleşmediğini belirtti.

"Sosyal yardımlarla övünmek yerine kalıcı çözümler üretilmeli"

Başkan Çavuşoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap: “Simit kendiliğinden 25 kuruş olur zaten” Başkan Çavuşoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap: “Simit kendiliğinden 25 kuruş olur zaten”

Hasan Karal, hükümetin sosyal yardımlarla övünmesini eleştirdi ve sosyal yardımların bir hükümetin başarı ölçüsü olmaması gerektiğini ifade etti. “Bir hükümet, sosyal yardımlardan medet ummaz, ‘Ben bu kadar vatandaşıma sosyal yardım yapıyorum’ diye övünmez. Devlet, ‘İstihdamı artırdım, işsizliği azalttım, ekonomik gelişmişliği sağladım ve ben devlete muhtaç olan değil, daha çok işveren konumuna gelen insanların sayısını artırdım’ diyerek övünebilir,” dedi. Karal, Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve hükümet yetkililerinin sosyal yardım rakamlarıyla övünmelerinin oldukça hazin olduğunu belirtti.

“17 milyon insanın tuzu kuru"

DEVA Partili Karal, AK Parti'nin yanlış politikaları nedeniyle ülkede yoksulluğun arttığını ve toplumsal huzurun tehlikede olduğunu ifade etti. “17 milyon insanın tuzu kuru, ekonomik problemi yok ama geriye kalan 5’te 4’ü her geçen gün yoksullaşıyor, fakirleşiyor,” diyen Karal, sokağın rahat ve insanların huzurlu olması gerektiğini belirtti. “Eğer sokaktan geçen insanlar düşünceliyse, kafalarını öne eğerek yürüyorlarsa, akşam eve ne götüreceğinin, nasıl geçineceğinin kaygısını taşıyorsa o ülkede kimsenin rahat etmesi mümkün değil. Bizim, toplum ve sosyolojik olarak topyekûn huzuru yakalamamız lazım,” dedi. Karal, AK Parti iktidarıyla bu hedefin gerçekleştirilmesinin zor göründüğünü ifade etti.

Muhabir: Osman Günden