Dijital hayatımızın vazgeçilmezi akıllı telefonlar artık daha güvende!

Teknoloji, hayatımızın her köşesini saran dev bir ağ gibi her geçen gün daha da büyürken, akıllı telefonlar da bu ağın en kilit noktalarından biri haline geldi. Kişisel bilgilerimizden özel fotoğraflarımıza, banka bilgilerimizden sosyal medya hesaplarımıza kadar her şeyin saklı olduğu bu cihazlar, çalındıklarında büyük bir tehdit oluşturabiliyor.

Uzmanlar uyarıyor: Bilerek veya bilmeyerek dahil olmak hukuki sorunlara yol açabilir! Uzmanlar uyarıyor: Bilerek veya bilmeyerek dahil olmak hukuki sorunlara yol açabilir!

Google, bu sorunun farkında olarak, bu yılın sonlarında yayınlanacak Android 15 işletim sisteminde cep telefonu hırsızlığı ve dolandırıcılıkla mücadeleye dair önemli yeniliklere yer veriyor. Bu yeni özellikler sayesinde, akıllı telefonlar çalındıklarında kendilerini kilitleyebilecek ve hırsızların erişimini engelleyebilecek.

Hırsızlık tespit kilidi nasıl çalışır?
Hırsızlık Tespit Kilidi, telefonun ekranını otomatik olarak kilitleyebilecek ve hırsızların cihaza girmesini engelleyecek bir özelliktir. Bu özellik, yapay zeka (YZ) destekli bir araç ile birlikte çalışır. YZ, cihazdan gelen sinyalleri okuyarak 'hırsızlıkla ilişkili ortak hareketi' tespit edebilir. Örneğin, bisikletteki birinin kullanıcının elinden telefonu kaptığı ve daha sonra yüksek bir hızla hareket ettiği ani sarsıntıyı okuyarak cihazı anında kilitleyebilir.

Hırsızların ilgisini çekebilecek hassas verilerin yer alabileceği uygulamaları da daha iyi güvence altına almak ve gizlemek için de telefonu uzaktan kilitleme yeteneğini basitleştirecek özellikler eklenecek.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ