Kongo'da şimdiye kadar görülen en büyük Maymun Çiçeği salgını yaşanıyor. Virüsün ABD'ye yayılma riski bulunuyor. Son zamanlarda son derece bulaşıcı ve ölümcül bir Maymun Çiçeği türü tespit edilmişti. Uzmanlar, bu yayılışın ABD üzerinden  tüm Avrupa'ya geçebileceği ihtimali üzerinde duruyorlar. Bu yayılış hız, uzmanların en çok endişelendiği noktalar arasında yer alıyor. 

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

G Nu D 4Cao A A Y8 V J

Maymun çiçeği, Poxviridae adı verilen virüs ailesine ve Orthopoxvirus cinsine ait olan bir hastalıktır. Bu hastalık, Monkeypox virüsünden kaynaklanır. Poxviridae ailesinde yer alan diğer virüsler arasında, Variola virüsü çiçek hastalığına, Cowpox virüsü sığır çiçeğine ve Vaccinia virüsü çiçek aşısı üretiminde kullanılan bir virüse neden olur. Maymun çiçeği adına rağmen, bu virüs aslında kemirgenlerden kaynaklanır.

Prof. Dr. açıkladı: HIV ve AIDS hakkında bilinmeyenler ve İzmir'de son durum! Prof. Dr. açıkladı: HIV ve AIDS hakkında bilinmeyenler ve İzmir'de son durum!

İnsanlarda, maymun çiçeği virüsünün enfeksiyonu ilk kez 1970 yılında tespit edilmiştir. Afrika kıtasında genellikle tek tük vakalar halinde görülse de son dönemde hastalık daha fazla yaygınlaşmıştır. Özellikle Covid-19 pandemisinin etkileriyle birlikte, yeni bir virüs salgını ihtimali olarak görülen maymun çiçeği vakaları dikkatle takip edilmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi