YSK'nın yayınların serbest bırakılması sonrasında 31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin kesin olmayan sonuçlar, il il ve ilçe ilçe seçim sonuçlarının netleşmeye başlayacağını gösteriyor. 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde açılan sandık oranı yüzde 99,82'ye ulaştı. Türkiye genelinde oy kullanan milyonlarca kişi, kesin seçim sonuçlarını beklemekte. 

Seçim Sonuçları Türkiye Harita

İstanbul en fazla aday çıkaran şehir oldu

YSK'nin seçim takvimi çerçevesinde, siyasi partiler ve bağımsız adaylar, adaylık başvurularını 20 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar ilgili il ve ilçe seçim kurullarına teslim etti. İnceleme sonucu il ve ilçe seçim kurulları tarafından kesin aday listeleri 3 Mart Pazar günü açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 49 aday yarışırken, en çok adayın yarıştığı belediye oldu. Bu adaylardan 22'si siyasi parti, 27'si ise bağımsız olarak seçime katıldı. Gaziantep'i 29 adayla izlerken, Malatya ise 28 adayla takip etti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından 3'ü bağımsızken, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından ise 5'i bağımsız olarak seçime girdi. 

Seçim Sonuçları Ana Foto

2024 Yerel seçimleri 

İmamoğlu Trabzon'da: "Partiler detaydır, esas olan millettir" İmamoğlu Trabzon'da: "Partiler detaydır, esas olan millettir"

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilen seçimlerde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre yaklaşık 50 milyonun üzerinde seçmen, Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy kullandı. Seçimde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50,336 muhtar belirlenmektedir. Bunun yanı sıra belediye meclis üyeleri ile il genel meclis üyeleri de seçilmektedir. 

Kaynak: Haber Merkezi