Bilim insanları, evrenin yalnızca yüzde 4'ünün keşfedildiğini ve yalnızca 646 kişinin dünyanın ötesini şahsen gördüğünü öngörüyor. Buna bağlı olarak The LEGO Group, Alfa Kuşağı’nın kozmosu arama hevesinin, evrenin henüz keşfedilmemiş yüzde 96'sını keşfetmenin anahtarı olabileceğini söylüyor. 50 yılı aşkın bir süredir kozmostan ilham alan The LEGO Group, çocukların uzaya olan merakını LEGO yapım parçalarının yaratıcı gücü ile birleştiriyor. Marka bu yıl, maceracıları yıldızları gözlemlemeye ve takımyıldızlarını tespit etmeye davet eden LEGO Friends Yıldız Gözlemleme Kamp Aracı ve çocukların yeni dünyaları keşfetmesine olanak tanıyan LEGO City Uzay Keşif Robotu ve Uzaylı Canlı gibi, çocukların yeni dünyaları keşfetmelerine olanak tanıyan ve onların yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkaran uzay temalı yeni setleri çocuklarla buluşturdu. 

Türkiye’de çocukların uzaya ilgisi dünya ortalamasının üzerinde 

Dünya genelinde Alfa Kuşağı’ndan 14,000’den fazla, Türkiye’de ise 1,000 çocuğun katıldığı LEGO Uzay Araştırması’na göre, Türkiye’de çocukların uzaya ilgisi dünya ortalamasının üzerinde. Öyle ki çocukların meslek seçimlerinde ilk akla gelenlerden mesleklerden biri astronot olmak. Dünya genelinde araştırmaya katılan çocukların yüzde 54’ü büyüyünce astronot olmak isterken, Türkiye’de ise çocukların yüzde 73’ü büyüyünce astronot olmak istiyor. Uzay yolculuğu da Türkiye’de çocukların büyük hayalleri arasında. Dünya genelinde çocuklar arasında uzaya gitmek isteyen çocukların oranı yüzde 76 ilen, bu oran Türkiye’de 87’ye çıkıyor. Hatta Türkiye'de çocukların yüzde 74'ü, bir uzaylıyla tanışmak ve yüzde 69'u da uzayda çalışmak isteyebileceklerini dile getiriyor. Türkiye'de çocukların %91'i gezegenler, yıldızlar ve galaksiler gibi yeni şeyler bulmanın ilginç olduğunu söylerken, %90'ı da yürümenin yani sıfır yer çekimini deneyimlemenin çok ilginç olabileceğini düşünüyor. 

Bakan Uraloğlu'ndan yangın söndürme uçağı kazasıyla ilgili açıklama: "3 personelde iyi!" Bakan Uraloğlu'ndan yangın söndürme uçağı kazasıyla ilgili açıklama: "3 personelde iyi!"

Kaynak: Bülten