Bugün Kobani Davası'nda alınan kararlar açıklandı. HDP'nin eski Eş Genel Başkanlarından Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da dahil olmak üzere 18'i tutuklu 108 kişinin yargılandığı davada mahkeme, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'e silahlı terör örgütü üyeliğinden 10 yıl hapis cezası verdi. Figen Yüksekdağ'a ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl, Selahattin Demirtaş'a ise 28 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Zeki Demirkubuz'u gören Beşiktaş taraftarlarından Nuri Bilge Ceylan tezahüratı Zeki Demirkubuz'u gören Beşiktaş taraftarlarından Nuri Bilge Ceylan tezahüratı

''AK Parti'nin ileride yargılanmasının ön iddianamesidir''

Mahkeme heyeti kararları okunurken, Meclis kürsüsünde konuşan Sırrı Süreyya Önder, 'çözüm süreci'ne atıfta bulunarak şu sözleri dile getirdi: "Bir üzüntümü paylaşmak istiyorum öncelikle. Kobani davasında yağdırılan cezalar. Bu cezalara muhattap olan arkadaşlarımın hiçbiri tarafından hak edilmiş bir şey değil. Olan memleketin barış umuduna ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir. Maalesef bütün uyarılarımıza rağmen AK Parti cenabı farkına varmadı ama gün begün ortaya çıkan şeylerle görüyoruz. Bu da AK Parti'nin ileride yargılanmasının ön iddianamesidir. Çünkü çözüm sürecine ait tüm şeyler kriminalize edilmiştir. Cezanın konusu yapılmıştır."

Kaynak: Haber Merkezi