Sirkeci-Kazlıçeşme hattı 15 gün boyunca ücretsiz! Sirkeci-Kazlıçeşme hattı 15 gün boyunca ücretsiz!

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Dirençli kentler için siyasilerin seçim kampanyasında kullanabileceği önerilerde bulunan Öziçer; “Yapılarımız maalesef eski. Bunların tespit edilip kentsel dönüşüme sokulması gerekiyor. İzmir’deki yapıları aletsel verilerle inceleyerek o binaların mevcut durumunun analizi, ardından buna uygun kentsel dönüşüm ile ilgili bir yol haritası çizilmesi lazım. Ayrıca denizdeki faylar muhakkak incelenmeli” dedi.


“Cehennemin yeryüzündeki silüetiydi”

Öziçer; “1 yıl önce hayatımızın en büyük acısını yaşadık. Oraya ilk gittiğimde gördüğüm manzara karşısında şunu söyleyebilirim; cehennemin yeryüzündeki silüetini görmüş oldum. Çaresizlik dünyanın en kötü duygusu” dedi.

“11 ilimizin eskiye dönmesi on yılı bulur”

Öziçer; “O günden bugüne 64 bin artçı olmuş. Orayı toparlamak kolay olmayacak. Gerçekçi olmak lazım. Biz İzmir’i toplayamadık 2020 yılı itibariyle. Hala yıkılmayı bekleyen binalar var. 6 Şubat depreminde on binlerce yapı yıkılmışken hemen kentleşmeye başlanması kolay bir şey değil. Zaten yer hareketliliği devam ederken de doğru değil. 11 ilimizi 5 Şubat 2023 tarihine döndürmek yaklaşık sekiz veya on yılı bulacaktır” açıklamasında bulundu. 


“Yerel seçim fırsat olabilir”

Yerel seçim fırsat olabilir diyen Öziçer; “Örneğin İzmir’de 30 ilçenin 10’unda Jeofizik Mühendisi var. Bu da 20 ilçede zemine eksik bakıldığını gösteriyor. Özellikle tüm adaylarımıza 20 ilçemizde olmayan bu eksikliği giderme konusunda sesleniyorum. Jeofizik anlamında, dinamik parametreler anlamında bir denetim olmadığını söyleyebiliriz. Deprem riski yüksek bir şehir için bu çok acı. Önümüzde bir yerel seçim var. Bu fırsat olabilir. Deprem biliciyle projeler oluşturmak daha faydalı olacaktır. Son 30 yılda olan depremlere baktığımız zaman Ege açıklarında olan faylardan meydana gelen depremler olduğunu görüyoruz. Bizim araştırmalarımız her zaman karada oldu ancak denizaltındaki faylar da incelenmelidir. Sisam’da meydana gelen deprem daha önce bilinmeyen bir fayda meydana geldi. Önerimiz Ege Denizi’ndeki fayların ciddi şekilde araştırılması. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin sismik gemisiyle Ege Denizi’ni karış karış gezerek hem gömülü fayları hem bilinen fayları iyi bir şekilde inceleyip analizlerini yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.


“Siyasiler seçim kampanyasına dahil edebilir”

Siyasilerin seçim kampanyalarına dahil edebileceği önerilerde bulunabilirim ifadelerini kullanan Öziçer; “Yapılarımız maalesef eski. Bunların tespit edilip kentsel dönüşüme sokulması gerekiyor. İzmir’deki yapıları aletsel verilerle inceleyerek o binaların mevcut durumunun analizi gerekiyor. İlk olarak böyle bir proje başlamalı. Daha sonra kentsel dönüşüm le ilgili bir yok haritası çizilmesi lazım. Denizdeki faylarla ilgili de inceleme yapmak gerekiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin sismik araştırma gemisiyle daha kapsamlı araştırmalar yapıp, İzmir Körfezi’nin fay haritasının çıkarılması gerekir. Son olarak da denetim. Binaların hem yapılmadan önce hem de yapıldıktan sonraki denetimlerinin ne kadar önemli olduğunu anladık. Jeofizik Mühendisleri olarak zeminin deprem anında nasıl hareket edeceğini tespit eden çalışmalar yapıyoruz. Binanın bu verilere göre yapılıp yapılmadığını denetlemekte o belediyedeki Jeofizik Mühendisinin görevi” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi