Duruşma 22. Ağır ceza mahkemesinde yapılacak

Duruşma 22. Ağır ceza mahkemesinde yapılacak

Geniş güvenlik önlemleri alınan duruşma, Ankara Sincan'daki 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak Yargılanan siyasetçilere destek vermek için mahkeme çevresinde çok sayıda kişi toplandı. Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, dava kapsamında tutuklu yargılanan sanıklar arasında. Sanık avukatları, hukuki süreci "kumpas davası" olarak tarif ediyor ve beraat talebinde

Peki nasıl başlamıştı Kobani olayları

Peki nasıl başlamıştı Kobani olayları

2014 yılında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Kobani'ye saldırmasıyla başlayan olaylar, Türkiye'de protesto ve şiddet eylemlerine dönüşmüştü. Kobani, Suriye'nin kuzeybatısında, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine yakın bir kasaba olarak biliniyor. IŞİD'in Eylül 2014'te Kobani'ye yönelik saldırısıyla başlayan çatışmalar, Türkiye'de "çözüm süreci" adı verilen bir dönemde gerçekleşmişti.

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde "Kobani'ye destek" eylemleri düzenlendi. Bu süreçte HDP yetkilileri, Türk yetkililerle çeşitli görüşmeler yaparak Kobani'ye yardım talep etti. Ancak Türkiye'deki eylemler, bazı yerlerde şiddete dönüştü. Güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı, ölümler ve yaralanmalar meydana geldi.

Millet Bahçeleri'nde çalışmalar durduruldu mu? TOKİ'den açıklama bekleniyor! Millet Bahçeleri'nde çalışmalar durduruldu mu? TOKİ'den açıklama bekleniyor!

8 Ekim'de şiddet olayları arttı ve güvenlik güçleri müdahale etti. Demirtaş, şiddeti eleştiren bir basın açıklaması yaptı ve olayların sona ermesini istedi. Olaylar sırasında birçok bina ve araç zarar gördü, can kayıpları ve yaralanmalar meydana geldi. İlerleyen yıllarda iktidar, ölümlerle ilgili olarak HDP'yi suçlu saydı.

Peki nasıl başlamıştı Kobani olayları

Kobani davası, 2014 yılında Kobani olaylarıyla ilgili soruşturmanın başlatılmasıyla başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olaylarla ilgili soruşturma kapsamında 2 Ekim'de 17 HDP'li siyasetçiyi tutukladı. Tutuklananlar arasında, o dönem gözaltına alındıktan sonra görevinden istifa eden eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de bulunuyordu. Savcılığın hazırladığı iddianame, 7 Ocak 2021'de Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dava sürecinde bugüne kadar 30'dan fazla duruşma yapıldı. Duruşmalar, Ankara'daki Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'nde gerçekleştirildi

Demirtaş ve diğer sanıkların hükmü ne olacak

Demirtaş ve diğer sanıkların hükmü ne olacak

Kobani davasında sanıklara yöneltilen suçlamalar arasında 29 ayrı suçlama bulunuyor. Bu suçlamalar arasında "adam öldürme", "yağma", "kamu görevlisini silahla yaralama", "bayrak yakma", "devletin birliğini, ülkenin bütünlüğünü bozma" gibi suçlamalar yer alıyor.

Toplamda 108 kişi yargılanıyor, bunların arasında Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen, Ayla Akat Ata gibi siyasetçiler ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden emekli Prof. Dr. Beyza Üstün gibi kişiler bulunuyor. Savunma avukatları, davayı bir "kumpas davası" olarak tanımlayarak müvekkillerinin beraatini talep ediyorlar.

Selahattin Demirtaş'ın avukatlarından Mahsuni Karaman, Demirtaş'ın siyasi saiklerle tutuklandığını savunarak AİHM'nin ihlal kararını hatırlatıyor ve müvekkilinin beraatini talep ediyor. HDP yetkilileri de duruşmaya katılım çağrısı yaparak davayı kınadılar ve tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediler.

Kaynak: BBC NEWS TÜRKÇE