Küresel iklim değişikliği, mevsim geçişlerini belirsizleştirirken, canlılar üstünde de olumsuz etkilere neden olabiliyor. Mart ayı ile birlikte başlayan ısınma, "yaz ayı erken geldi" düşüncesine neden olurken, ardından başlayan şiddetli yağışlar ve sert rüzgar, kafaları karıştırdı. Uzmanlar uyarıyor; alerjik bünyeler yüz felcine yakalanabilir. 

RÜZGARLI HAVADA SOĞUK SUDAN UZAK DURUN

Hava sıcaklıklarının sık sık değişiklik göstermesi ile birlikte, rutin giyinme ve beslenme alışkanlıkları da değişkenlik göstermeye başladı. Kalın ya da ince giyinme kararsızlığı yaşayan birçok kişi, uzmanlarda uyarılıyor. Yüz kaslarının ani, sıcak soğuk hava dalgasına maruz kalması, sinirlerde gerilme ve büzülmeye neden olurken, alerjik bünyelerde soğuk su etkisi ile birlikte ağız mukozasında, dudakta, dilde hatta boğazda ve solunum yolunda şişliğe neden olabiliyor. Solunum yolunda şişlik oluşması, solunum sıkıntısına yol açabildiği gibi, astım hastalığına sahip kişilerde çok daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

YÜZ FELCİNE DİKKAT

Rüzgarlı havaların bünyede neden olması muhtemel en ciddi sıkıntı ise yüz felci. Yüz felcinin belirtileri arasında ise şunlar var;

Yüzünü hareket ettirmede zorlanma,

Tükürük salgısına hakim olamama,

Ağzının bir tarafının çekmesi,

Kulak temizleme çöplerine dikkat edin! Kulak temizleme çöplerine dikkat edin!

Ağızda meydana gelen tat değişikliği,

Gözü kapatamama,

Ağzın kenarını kıpırdatamama,

Kulak arkasında oluşan ağrı.

Editör: Alper Temiz