Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, altı yıllık yeni başkanlık döneminin ilk yurt dışı ziyareti kapsamında Pekin'e gitti. Rus lider mevkidaşı Xi Jinping tarafından Pekin'de görkemli bir karşılama töreniyle karşılandı.

İki lider, yeni bir dönem için Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklığın derinleştirilmesine ilişkin ortak bildiriyi imzaladı

Anlaşmaların imzalanmasının ardından açıklama yapan Putin, önceliklerinin ticaret ve yatırım olduğunu ifade etti. “Rusya-Çin ticari işlemlerinde ruble ve yuanın payı şimdiden yüzde 90'ı aştı. Ve bu gösterge büyümeye devam ediyor, bu da karşılıklı ticaret ve yatırımların üçüncü ülkelerin etkisinden ve dünya döviz piyasalarındaki olumsuz eğilimlerden güvenilir bir şekilde korunduğunu söyleyebileceğimiz anlamına geliyor.”

Putin, nükleer iş birliğini derinleştirdiklerini sözlerine ekledi

Muhafazakar siyasetçi Celili, İran Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı Muhafazakar siyasetçi Celili, İran Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı

Çin lideri Xi'nin de gündeminde Ukrayna savaşı vardı. Putin'le, savaşa "siyasi bir çözüm" ihtiyacı konusunda anlaştıklarını söyledi ve ekledi: “Her iki taraf da Ukrayna krizine siyasi çözümün doğru yol olduğu konusunda hemfikir. Çin'in bu konudaki tutumu tutarlı ve net. Çin, Avrupa'nın bir an önce barış ve istikrara dönmesini umuyor ve bu yönde yapıcı bir rol oynamaya devam edecek."

Kaynak: Haber Merkezi