Paris Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, Fransız yetkilileri sahte ürünlerle mücadeleye hız verdi. Özellikle turistik bölgelerde yoğunlaşan operasyonlarda binlerce sahte ürün ele geçirildi ve çok sayıda kişi tutuklandı.

Sahte Ürünler Ekonomiye Büyük Darbe Vuruyor

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi verilerine göre, sahte ürünler Fransız şirketlerine yıllık ortalama 1.7 milyar euro zarar veriyor. Bu durum, hem ekonomiye hem de markaların itibarına ciddi zararlar veriyor.

Olimpiyatlar Öncesi Yoğunlaşan Mücadele

Olimpiyat Oyunları'nın yaklaşmasıyla birlikte sahte ürünlerle mücadele daha da yoğunlaştı. Şubat ayından bu yana Montmartre gibi turistik bölgelerde yapılan operasyonlarda 70 ton sahte ürün imha edildi.

UNIFAB ve LVMH ile İş Birliği

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Fransız fikri mülkiyet koruma derneği UNIFAB, sahte ürünlere karşı ortak mücadele veriyor. LVMH gibi büyük markalar da bu mücadeleye destek veriyor.

Gümrüklerde de Önlemler Artırıldı

Fransız hükümeti, gümrük noktalarında sahte ürün denetimlerini artırdı. Geçen yıl 20.5 milyon sahte ürün ele geçirilirken, bu rakam 2022'de 11.5 milyondu.

İsrail Refah kentine saldırdı! 3 Filistinli hayatını kaybetti İsrail Refah kentine saldırdı! 3 Filistinli hayatını kaybetti

Turist Kaybı Endişesi

Fransız moda devleri için sahte ürünlerin yarattığı ekonomik kayıptan daha büyük bir sorun var: Turistlerin Olimpiyat Oyunları sırasında Paris'i ziyaret etmekten çekinmesi. Air France-KLM, bu nedenle 180 milyon euro'ya kadar potansiyel bir kayıp öngörüyor.

Kaynak: Haber Merkezi