Reuters’ta yer alan habere göre, Yerel saatle 06.00 itibariyle Pakistan Seçim Komisyonu (ECP) Ulusal Meclis'teki çekişmeli 265 sandalye için 47 sonuç açıkladı. Şerif'in Pakistan Müslüman Birliği (Navaz) 17, hapisteki eski başbakan İmran Han'ın destekçileri ise 14 sandalye kazandı. Suikast sonucu öldürülen Başbakan Benazir Butto'nun oğlu Bilawal Butto Zardari'nin Pakistan Halk Partisi'ne 12 sandalye kazandırdığı belirtildi. Geri kalanı küçük partiler veya bağımsızlar kazandı. Han hapiste ve Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) partisi dünkü seçimlere katılamadığından bağımsız aday olarak yarıştı.

İNTERNET NEDENİYLE GECİKME OLDU

Sandıklar kapandıktan 18 saat sonra çok az sonuç açıklandı; bu, Pakistan'daki seçimler için alışılmadık bir durumdu. Belirsizlik nedeniyle Karaçi borsa endeksi ve Pakistan devlet tahvilleri düştü. ECP özel sekreteri Zafar İkbal, fazla ayrıntıya girmeden, gecikmenin nedeninin "internet sorunu" olduğunu söyledi. Hükümet, perşembe günü yapılacak seçimler öncesinde güvenlik önlemi olarak cep telefonu hizmetlerini askıya aldığını ve kısmen yeniden başlatıldığını söyledi.

ABD’de kaçak göçmen krizi büyüyor ABD’de kaçak göçmen krizi büyüyor

"Koalisyon hükümetinden bahsetmeyin

Pek çok gözlemcinin güçlü bir aday olarak değerlendirdiği Şerif, belirsiz bir sonuçla ilgili söylentileri reddetti. Dün doğudaki Lahor kentinde oyunu kullandıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, "Koalisyon hükümetinden bahsetmeyin. Bir hükümetin net bir çoğunluk elde etmesi çok önemlidir. Başkalarına güvenmemelidir" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi