İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Feshane’de yabancı basın mensupları ile bir araya gelerek sorularını yanıtlamıştı. Toplantıya katılan isimlerden Voice of America muhabiri Hilmi Hacaloğlu, toplantıya dair notlarını X hesabından paylaştı. 
Hacaloğlu’nun paylaşımına göre İmamoğlu’nun konuşması kısa, mesajları netti. Konuşma canlı yayınlanmadı. 
İmamoğlu’nun mesajlarından öne çıkanlar şöyleydi:
“Halk iktidar partisine güvenmiyor. CHP’deki değişim umut yarattı.”
“Türkiye’de seçmen demokratikleşme bakımından çok ileride, demokratik batılı ülkeler bile seçim sonuçlarına gıptayla bakıyor.”
“Tedirginlik Çağı’nı bitirecek yeni bir demokratik uyanışa ihtiyaç var.”
“Rekabetçi otoriter ve tam otoriter rejimlere karşı demokratik hareketlerin işbirliği yapmaları gerekiyor.”

Çek gazeteci sordu...


“Çek gazeteci yekten sordu: “Muhalefetin adayı olacak mısınız?” Salondakiler gülmekten kırıldı. İmamoğlu da önce “Ben de cevap olarak gülsem yeterli olur mu?” dedi. Sonra “Allah bilir” bile demeyip CHP adayının sosyal demokrat nitelikte olacağına ya da olması gerektiğine işaret etti:
“Sizin gibi basın temsilcilerinin bu soruyu soracağını biliyordum. Bir önceki seçimden hemen sonra sizin gibi, ülkemize gelmiş basın mensubuna verdiğim cevabı vermemeyi ilke edindim. O da ‘Allah bilir’di. O cevabı bile vermiyorum. İşimin fakındayım. Mesele tekil kişi değil. Meseleye bütünlükçü bakan güçlü kadronun içinde olmanın gururunu taşıyorum.”
“Biz iyi uygulamalarla demokrat anlayışın, sosyal demokrat yapının Türkiye’nin genelinde de hâkim olacağı süreci hep birlikte hayal ediyoruz. Bu yolda hep birlikte yürüyoruz.”

CHP’nin "polis intiharları araştırılsın" önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi CHP’nin "polis intiharları araştırılsın" önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

Ben Galatasaray, Fenerbahçe konusu sanmıştım!..

Hilmi Hacaloğlu toplantı sonunda İmamoğlu’nun yanına gidip “Ekrem Bey, Özgür Bey’in ‘teknik direktör’ metaforu kullanması sizi rahatsız etti mi?” diye sorduğunu, bu soru üzerine sessizlik olduğunu ve “Siz ve Mansur Bey'i ‘forvet’ olarak tanımladığı sözlerini kast ettim”diye sorusunu sürdürdüğünü yazdı.
İmamoğlu bu soru üzerine ise “Ha, ben de Galatasaray, Fenerbahçe konusunu kastediyorsunuz sandım” cevabını verip alandan ayrıldı.

Özgür Özel ne demişti?


Sabah’tan Yavuz Donat’a konuşan Özgür Özel, şunları söylemişti.
 “Şu anda takımda iki forvet var. Biri Mansur Yavaş, diğeri Ekrem İmamoğlu. Ama birçok yeni figür de parlıyor. Bu isimlerden en iyi takımı kurmak önemli. Maçın son dakikasında bir penaltı kazanıldığında teknik direktör, ‘Bırakın ben atacağım’ demez. En formda oyuncusuna attırır.
Belediye başkanlarımız kendi aralarında çok iyi işler yapacaklar. Günü geldiğinde de arkadaşlarımızdan biri cumhurbaşkanı adayı olacak. Türkiye’de hepimize yetecek, hizmet edebilecek birçok mevki var.”

Kaynak: Haber Merkezi