ALPER TEMİZ - İki günlük İzmir programında çeşitli etkinliklere katılan CHP lideri Özgür Özel, basına kapalı gerçekleştirdiği toplantılarda hem meclis üyelerini, hem belediye başkanlarını, hem de teşkilatı uyardı. Meclis üyelerine özellikle iş takibi konularından uzak durmaları gerektiğini söylediği öğrenildi. Belediye başkanlarına ise atamalarda eş, dost, akraba ve arkadaş atamalarından kaçınılması talimatını veren Özel'in, "Liyakata önem verin" dediği öğrenildi.

Hem İl Başkanlığı hem İzmir Sanat Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen toplantıların basına kapalı olması dikkat çekmiş ve konuşulanlar merak konusu olmuştu. Ancak toplantıda konuşulan konular, basına sızmaya başladı. Edinilen kulis bilgisine göre Genel Başkan Özgür Özel'in İzmir İl Başkanlığı ve İzmir Sanat Çalışma Ofisi'nde konuştuğu konular arasında en fazla vakit ayrılan konunun, CHP İzmir İl Yönetimi hakkında olduğu öğrenildi.

20240609 192941

"Aslanoğlu'nun görevden alınması eli kulağında"
Özel'in basına kapalı gerçekleştirilen her iki toplantıda da İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nu görevden almak istediğini dile getirdiği öğrenildi. Daha önce Şenol Aslanoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttüğü İş İnsanları Örnekköy Yapı Kooperatifi ve sürdürülemeyen kentsel dönüşüm projesi hakkında çıkan iddiaların rahatsız edici seviyelere ulaştığı, bu nedenle başkan değişiminin şart olduğunun bizzat Özel tarafından aktarıldığı öne sürüldü.

İYİ Parti'de ihraç edilmek istenen Rıdvan Uz'a sürpriz destek! İYİ Parti'de ihraç edilmek istenen Rıdvan Uz'a sürpriz destek!

İşte yeni İzmir İl Başkanlığı için adı geçen isimler!
Toplantıda Özel'in, CHP İzmir İl Kadın Kolları eski Başkanı Özgün Utku isminin üzerinde durduğu ve bir kadın başkan ile İzmir'in temsil edilmesini istediği ileri sürüldü. Toplantıda farklı kişilerdense farklı isimlerin Özel'e önerildiği de aktarıldı. O isimler ise şöyle; 1989-1994 arası Karşıyaka Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Cihan Türksen, 22. Dönem CHP İzmir Milletvekili adayı Mehmet Arısoy. Ancak adı geçen isimler arasında en güçlü adayın Özgün Utku olduğu vurgulandı.

Images-36

"İzmir'de oy oranı düştü"
Öte yandan Özel'in Cemil Tugay'ı tebrik ziyaretinde, İzmir'de kazanılan 28 belediyeye karşın, oy oranının 2019 Yerel Seçimi'nde elde edilen orana göre düşük gelmesini eleştirdiği de aktarıldı. CHP 2019 Yerel Seçimleri'nde İzmir'de yüzde 58'lik bir oy ile seçimi kazanmıştı. Ancak 2024 Yerel Seçimleri'nde bu oran yüzde 9'luk bir kayıpla, yüzde 49 seviyelerine gerilemişti.

Muhabir: Alper Temiz