2024 yılı YKS sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kala üniversite bölümleri de araştırma konusu oldu. Öğrenciler ve veliler tarafından merak edilen bölümlerden biri ise moleküler biyoloji ve genetik. Özellikle zorlaşan yaşam koşulları ile beraber mesleklerin maaşları da merak ediliyor. Peki, moleküler biyoloji ve genetik maaşları nasıl? Sizin için araştırdık. 

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Moleküler biyoloji ve genetik alanında çalışanların maaşları ise her meslek grubunda olduğu gibi, deneyim, pozisyon ve çalışma sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Bu alanda çalışanlar, genellikle devlet kurumları ve özel sektör olmak üzere iki farklı işverenlerde çalışabilme şansına sahiptir.

Devlet kurumlarında çalışan moleküler biyologların maaşları, genellikle belirli bir kademelendirme ve zam düzenlemesine göre belirlenmektedir. 

Özel sektördeki maaşlar ise, çalışılan şirketin büyüklüğü, deneyim seviyesi ve işin gerektirdiği uzmanlık alanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Özel sektörde maaş iş verene bağlı olarak da değişir. Moleküler biyoloji ve genetik maaşlarını detaylıca inceleyelim…

Molekuler Biyoloji Ve Genetik Maaslari 4

Devlette Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Moleküler biyoloji ve genetik maaşları daha önce belirttiğimiz gibi iki dalda incelenmelidir. Devlette çalışan moleküler biyolog ve genetik uzmanlarının maaşları, belirli bir kademelendirme sistemine dayanır. Maaşlar, çalışanın deneyimine ve görev aldığı pozisyona göre değişiklik göstermektedir. 

 • Devlette moleküler biyolog maaşları 50.000 TL civarındadır.

Bu maaşlar, genellikle devletin belirlediği ücret skalasına göre belirlenir ve buna göre zamanla artış gösterir. Devlette çalışan moleküler biyologlar, devlet tarafından sağlanan sosyal haklardan da yararlanabilirler. 

Molekuler Biyoloji Ve Genetik Maaslari 5

Özel Sektör Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Özel sektörde görev alan moleküler biyolog ve genetik uzmanlarının maaşları, genellikle devlet kurumlarına kıyasla daha değişkendir. Maaşa etki eden faktörler arasında deneyim, uzmanlık alanı, çalışılan şirketin büyüklüğü ve lokasyon gibi parametreler bulunmaktadır. 

İşte özel sektörde moleküler biyolog ve genetik uzmanı maaşları:

Dolar/TL bugün ne kadar? (25 Temmuz Dolar-Euro son durum) Dolar/TL bugün ne kadar? (25 Temmuz Dolar-Euro son durum)
 • 1 Yıl Deneyimli Moleküler Biyolog Maaşı: 25.000 TL – 30.000 TL
 • 5 Yıl Deneyimli Moleküler Biyolog Maaşı: 30.000 TL – 35.000 TL
 • 10 Yıl Deneyimli Moleküler Biyolog Maaşı: 35.000 TL – 40.000 TL

Moleküler biyoloji ve genetik maaşlarını etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Özel sektördeki maaşlar, genellikle daha rekabetçi olmaktadır ve bu nedenle deneyimli moleküler biyologlar için daha yüksek olabilir.
 • Çalışılan şirketin büyüklüğü ve sektörü, maaşların belirlenmesinde önemli bir etkendir. 
 • Çalışılan yerin lokasyonu da maaşları etkileyen bir faktördür. Büyük şehirlerdeki maaşlar genellikle giderlerden dolayı daha yüksek olmaktadır. 
 • Özel sektördeki maaşlar, genellikle performansa dayalı primler veya ek gelirler de içerebilir.

Molekuler Biyoloji Ve Genetik Maaslari 2

Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği Nedir?

Moleküler biyoloji ve genetik mühendislik fakültesinde yer alan bir bölümdür.  Genetik materyallerin kalıtım ve biyolojik manipülasyon yoluyla değişimini inceleyen bir bilim dalıdır. Biyoloji bilimini mühendislik prensipleri ile birleştiren bu disiplin, kimi zaman biyoteknolojik mühendislik olarak da isimlendirilmektedir.

Alanın temel amacı, DNA, RNA ve protein gibi genetik materyaller üzerinde çeşitli değişiklikler yaparak fonksiyonların ve özelliklerin geliştirilmesini sağlayacak çalışmalar yapmaktır. Bu bakımdan alan son derece önemlidir ve geleceği etkileme ve yeni nesilleri şekillendirme gücü bulundurur. 

Ayrıca bölüm mezunları çeşitli laboratuvarlarda, araştırma ve ilaç firmalarında, sağlık sektöründe veya tarımsal teknolojiler gibi gen birleşimlerinin önemli olduğu birçok farklı alanda, geniş bir yelpaze ile çalışma imkanı bulabilir. 

Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği Ne İş Yapar?

Moleküler biyoloji ve genetik maaşları sorusu beraberinde tam olarak ne iş yaptıkları sorusunu da getirmektedir. Biyoloji, biyokimya, moleküler biyoloji ve mikrobiyoloji gibi bir dizi prensibi kullanan bu mühendislik dalı, son zamanların en çok tercih edilen meslek grupları arasında yer almaktadır. 

Dolayısıyla bölümden mezun olan kişiler genler üzerinde çalışmalar yaparak laboratuvar hayatına dahil olma şansı bulmaktadır. Oldukça geniş bir görev tanımına sahip olan genetik mühendisleri sadece insan değil, birçok canlının yaşamsal durumunu inceleyerek çalışmalar yürütürler. 

Moleküler biyoloji ve genetik çalışmaları şu şekilde listelenebilir:

 • Bitkilerin genetik yapısında değişiklikler yaparak hastalıklara ve iklim koşullarına daha dirençli ve zengin olmalarını sağlamak
 • Tarımsal verimliliği artırmak üzere tohum geliştirme çalışmalarında bulunmak 
 • Çeşitli ilaç formüllerinin üretimine katkıda bulunmak
 • Hücre tedavisi ve gen terapisi gibi farklı alanlara yönelik uygulamalar geliştirmek ve uygulamak
 • Genetik hastalıkların teşhis edilmesi ve tedavi yöntemlerini araştırılarak geliştirilmesi 
 • Mikroorganizma yapısını inceleyerek su ve toprak kirliliği ile mücâdeleye katkıda bulunmak
 • Hayvanların gen yapısında değişiklik yaparak daha hızlı büyüme ve gelişme özelliklerini çoğaltmak 
 • Genetik mühendislik uygulamalarının etik boyutlarını inceleyip raporlamak
 • Çeşitli laboratuvarlarda görev alarak üzerinde çalışılan projeleri yönlendirmek, veya proje oluşturmak 

Özellikle genleri yalıtma, çoğaltma ve birleştirme konularında uzman olan moleküler biyoloji ve genetik mühendisleri, gen üzerine yapılan her çalışma ve sektörde görev alabilirler. Az mezun vermesi sebebiyle iş bulma konusunda sıkıntı yaşamayan bölüm mezunlarının yüksek maaş aldığı söylenebilir. 

Molekuler Biyoloji Ve Genetik Maaslari 3

Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği Çalışma Alanları

Moleküler biyoloji ve genetik alanında en sık tercih edilen iş imkanları ise şunlardır: 

 • Üniversitelerin moleküler biyoloji ve genetik bölümleri
 • İlaç firmalarının ilgili departmanları
 • Hastanelerde yer alan kök hücre, hastalık teşhis ve tüp bebek tedavi laboratuvarları
 • Biyoteknoloji firmaları
 • Aşı araştırma ve geliştirme bölümleri 
 • Kanser tedavi merkezleri
 • Bitki ve hayvan genetiği üzerine araştırma yapan kurumlar 
 • Çevresel kirlilik ile mücadele kapsamında yer alan kurumlar 
 • Yapay devre ve organizma birleştirme alanı projeleri

Moleküler biyoloji ve genetik alanı, günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile de gelişmeye devam etmektedir. Gelişen bu durum çalışan uzmanların insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik faaliyetler yapmalarını da desteklemektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Moleküler biyoloji ve genetik maaşları konusunda en çok merak edilen ve arama motorlarında yer alan soruları sizler için yanıtladık…

Moleküler biyolog olarak ne kadar kazanılır? 

Moleküler biyolog ve genetik uzmanlarının maaşları daha önce de belirttiğimiz gibi, deneyim seviyelerine, çalıştıkları sektöre ve konumlarına göre değişiklik gösterebilir. Devlette ve özel sektörde çalışan moleküler biyologların maaş aralıkları ise farklıdır.

Devlette çalışan moleküler biyologların maaşları nasıl belirlenir? 

Devlet kurumunda moleküler biyologların maaşları, genellikle belirli bir kademelendirme sistemi ve asgari ücrete yapılan resmi zam oranlarına göre belirlenir. Yine deneyim burada etkileyici bir faktör olabilir. 

Moleküler biyolog olarak hangi faktörler maaşı etkiler? 

Moleküler biyologların maaşlarını etkileyen faktörler arasında deneyim seviyesi, uzmanlık alanı, çalışılan sektör, şirketin büyüklüğü ve lokasyon gibi etkenler bulunur. 

Moleküler biyoloji ve genetik üniversite puanları açısından da oldukça yüksek puanla alım yapan bir alandır. Alınan dersler ise üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Moleküler biyoloji ve genetik maaşlarını ve etrafında oluşan merak edilen konuları sizin için inceledik

Kaynak: HABER MERKEZİ