Kayseri'de düzenlenen 'İstihdam Fuarı', yüzlerce kişinin katılımıyla başladı. Vali Gökmen Çiçek,  "Şu ana kadar 200 yüz firmanın katıldığını biliyoruz. 5750 kişinin bu fuarda işe girmesini bekliyoruz" dedi.  Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Fuar Alanı'nda gerçekleşen etkinliğe Vali Gökmen Çiçek'in yanı sıra AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu ve Murat Cahid Cıngı, belediye başkanları, il müdürleri ve vatandaşlar da katıldı. Fuarda, 200 firmanın stantlarına gelen yüzlerce kişi, iş görüşmeleri yaparak istihdam olanaklarını değerlendirdi.

Kayseri Istihdam Fuarı

Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti! Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti!

''İŞKUR gecesini gündüzüne katıyor''

Vali Gökmen Çiçek, açıklamalarında,  "Hepimizin bildiği gibi bu şehir, katma değer üreten, Türkiye için sürekli faydalı olmaya çalışan ithalatından 2 kat fazla ihracat yapan, bugün 4 milyar dolar seviyesine ulaşmış ihracat rakamı olan muhteşem bir şehir. Kayseri'ye, 'Sanayi Şehri' ifadesi çok yakışıyor. Zaman zaman Kayseri'de milletvekilimizin de söylediği gibi sanayi kuruluşlarını, fabrikaları ziyaret ettiğimde her birisine bizden istediği ilk şey; biz çalıştıracak eleman bulamıyoruz ifadesi oldu. İş kurumu bu manada büyük mücadele veriyor. İŞKUR'da çalışan 120 tane danışman arkadaşımız, İŞKUR müdürümüz, gecesini gündüzüne katıyor. Ancak bu sorun sadece İŞKUR'un, valinin, kaymakamların çözebileceği boyutun dışında değil" şeklinde konuştu.

''100 kişiden 35'inin 1 senedir çalışıyor''

Gökmen Çiçek, iş arayan 100 kişiden 35'inin İŞKUR aracılığıyla işe başladığını belirtirken,  "Bir tarafta işveren, çalıştıracak eleman arıyor. Bir taraftan çarşıda, pazarda birçok kişi de benden çalışacak iş istiyor. Burada bir problem var. İŞKUR müdürümüze, benden iş isteyenlerle ilgili verdiğim listenin yüzde 35'i işe girmiş ve bir seneye yakın zamandır çalışıyor. Demek ki hala çalışacak ve çalıştıracak potansiyel var. Sadece çalışmak, iş arayanların 'kamuda iş arıyorlar' diye söyleyip geçiştireceği bir durum yok. Çünkü her yolladığım 100 kişiden 35'inin 1 senedir çalıştığını görüyoruz. Dolayısıyla işveren ve iş arayanların bir araya getirilerek büyük bir tanıtımla bir fuar yapmanın önemli olacağını yaptığımız toplantıda değerlendirdik" dedi.

''5750 kişiyi istihdam etmek istiyorlar''

Vali Gökmen Çiçek, fuarla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Şu ana kadar 200 yüz firmanın katıldığını biliyoruz. Aslında katılmak isteyen çok sayıda yedekte bekleyen firma da var. Fakat baştaki planlamamızın bu şekilde olması, alanı ona göre ayarlamamızdan dolayı bu arkadaşlarımızı fuara alamadık. Şu an fuara katılanlar acilen 5750 kişiyi istihdam etmek istediğini bildirdiler. Bunların sözleşmeleri imzalandı. 5750 kişinin bu fuarda işe girmesini bekliyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi