İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AK Parti grubu, Karşıyaka'da dokuz mahallenin bir bölümünü içeren "Karşıyaka 1'inci Etap 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu" önerisinde yapılan değişikliğe karşı çıktı.

AK Parti meclis grubu adına konuşan meclis üyeleri, planların doğru olmadığını belirterek değişiklik talep etti ve açıklama yapılmasını istedi. İtirazlar üzerine mecliste bulunan Karşıyaka Belediye Başkanı Behice Yıldız Ünsal, konu hakkında bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

Önceki dönem Karşıyaka Belediye Başkanı ve mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Arkadaşlarımız bu konuda çok çalıştı ve belki de konuyu en iyi açıklayabilecek kişi" ifadelerini kullanarak sözü Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Yıldırım'a teslim etti.

"Burada anlam karmaşası var"

Zeki Yıldırım, "Burada anlam karmaşası var. Geçmiş dönemde pek çok ilçeden onaylanmış planları bu dönem gündeme aldık ve değerlendiriyoruz. Geçmiş dönemde alınan kararları iade etmedik. Anlam karmaşası şu, bu planların olduğu bölgede kat mülkiyetini geçmiş ruhsatlı yapılar. Biz yolları, yeşil alanları, sosyal donatıları artıralım derken, bunun uygulama şekli 18 uygulamasıdır. Çünkü kentsel dönüşüm belgesi ilan edilmedi. Kat mülkiyeti geçmiş yerlerde de 18 uygulaması yapılamamaktadır. İZBAN hattı boyunda önceden imar adası olan, sonra hat geçince daraltılmış, üzerinde ruhsatlı yapıların olduğu adalardan bahsedilmektedir. Bu planla kamulaştırma maliyeti de ortadan kalkacaktır" diye konuştu.

Çeşme Belediyesi yol bakım ve onarım çalışmalarında hız kesmiyor Çeşme Belediyesi yol bakım ve onarım çalışmalarında hız kesmiyor

"Sadece Karşıyaka'nın değil tüm belediyelerin kararları geliyor"

Meclis yükselen tansiyon ve sözlü münakaşaların başlaması üzerine tekrardan konuya müdahil olan Karşıyaka Belediye Başkanı Ünsal, geçmiş dönem projelerini hiç uyumadan çalışsa bile incelemesinin mümkün olmadığının altını çizerek, “Geçmiş dönemde onaylanmış bir karar. Sadece Karşıyaka'nın değil tüm belediyelerin kararları geliyor. Yerel yönetimlerde devamlılık ilkesi var. Önceki dönem belediye başkanımız da burada, kendisi daha hâkim. Göreve geldiğim 1 aydır yeni dönemin projelerini inceliyorum. 24 saat de yaşıyor olsam hiç uyumuyor olsam da geçmiş dönem projelerini incelemem mümkün değildir. O zaman geçmiş dönemin tüm projelerini geri gönderelim bakalım bu meclis nasıl çalışacak. Ben geçmiş dönemde buraya gelmiş önergenin kabul edilmesini istiyorum." dedi.

Cemil Tugay konuya açıklık getirdi

Söz konusu itirazla alakalı konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise, "İmar planları itirazlar açık. Uygun görülmeyen bir şey varsa itiraz edilebilir. İzmir'in her bölgesi birbirinden farklı, bunları yenilerken her birine özel yaklaşım gerekiyor. K planı yoğunluğu arttırdı. Bayraklı'da bir karar alındı ama bunlar normal imar planına göre kabul edilemez duruyordu ancak kabul edildi. Özel durumlar olduğunu hepimizin kabullenmesi gerekiyor. O bölgede 7 emsal yapılaşmış binalar var. Bunları siz çok özel bir plan çalışmasıyla her bir ada için yapacağınız çalışma ile değiştirebilirsiniz. Bunu uzun süren bir etüt sonrasında yapıldı. Bu çalışmanın bir örneği Türkiye'de var mıdır bilmiyorum. Bunu genelleştiremeyiz. Bu bahsedilen bölgede çöp konteyneri konulacak yer yok. Sokaklarda değişik yapılaşmış binalar var. Burada insanlar gerçekten çaresiz. Farklı bir şey yapmak isteyen insanlar var ve belediyeden alternatif yol göstermesini istiyorlar. Parsel sahipleriyle yüzde 100 uzlaşı ile yapılacak. Öylesine bir uyum bekliyoruz ki yararı herkes görecek. Bunun tek alternatifi kamulaştırma. Buna benzer bir plan uygulamasını gündeme getirmek zorundayız. İtiraz yolu var. O bölgede insanların nefes alacağı ve dolayısıyla kamuya terk edilmiş gibi görünmese de ortak bir alan kazanılmış olacak. Uygulamada dar alanda yüksek emsalli yapılaşma oluyor. Bunu yaptığınız zaman korkunç binalar ortaya çıkıyor. " ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ