Tarihi bir lokasyon... Gezmeye doyamayacağınız birçok yer... Bütün bu saydıklarımızın hepsi Urla'da bulunuyor. Tarihi kalıntıları, antik kentleri, ve güzel plajlarıyla gezmeye doyulamayan Urla'yı sizler için derledik. Peki, İmzir Urla'da gezilebilecek yerler neler? Urla'nın en güzel noktaları hangileri? Detaylar haberimizde...

URLA'DA GEZİLEBİLECEK YERLER NELER?

Urla Sanat Sokağı

Urla Sanat Sokağı

2010 yılından sonra bir grup sanatçının bir araya gelerek başlattığı sanat festivalleri sonucunda asıl adı Zafer Caddesi olan sokak, "Urla Sanat Sokağı" adını alarak tarihe kazınan bir hale bürünmüştür. Urla Sanat Sokağı, 1800'lü yıllardan günümüze kadar ulaşmış tarihi taş yapıları barındırmasıyla ziyaretçilerin dikkatini çekmeye devam etmektedir.. Birçok bina restore edilmiş ve farklı işletmelere dönüştürülmüş olsa da, hiçbirinin tarihi dokusu ve atmosferi bozulmayarak günümüze kadar gelmiştir.

Limantepe Höyüğü

Limantepe Höyüğü

Urla'nın İskele Mahallesi'nde bulunan Limantepe Höyüğü, tarihi MÖ 4000'lere kadar uzanmaktadır. Ege Denizi'nin bilinen en eski limanlarından biri olan Limantepe, 1950'de Prof. Ekrem Akurgal tarafından keşfedilmiştir. Daha sonra 10 yıl ara verilen kazı çalışmaları, 1992 yılında "Liman Tepe 2. Dönem" çalışmaları adı altında yeniden başlatılarak günümüze ulaşmıştır. Limantepe kazıları, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi (ANKÜSAM) adına Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında devam etmekteyken, Erkanal'ın vefatının ardından 2019 yılından itibaren kazı başkanlığını Prof. Dr. Vasıf Şahoğlu üstlenmiştir.

Güvendik Tepesi

Güvendik Tepesi

Urla'nın manzarasıyla ünlü noktalarından biri olan Güvendik Tepesi, özellikle güneşin doğuş ve batış anlarında etkileyici manzarasıyla dikkat çeker. Tepenin zirvesinde bulunan restoranda deniz ürünleri lezzetleri sunulurken, ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta olan tepenin ulaşımı araçla yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Ayrıca, bölgeye toplu taşıma araçlarıyla da ulaşmak mümkündür.

Klazomenai Antik Kenti

Bornova Belediyesi'nden yeni kolaylıklar: Vergi ödemelerinde kolaylık! Bornova Belediyesi'nden yeni kolaylıklar: Vergi ödemelerinde kolaylık!

Klazomenai Antik Kenti

Antik kent kalıntıları, denize komşu tarlalarda ve kıyıya yakın Karantina Adası üzerinde bulunmaktadır. Nüfus olarak nispeten küçük bir yerleşim merkezi olmasına rağmen, Klazomenai, MÖ 7. yüzyıla dayanan ve günümüzde kentin adını taşıyan terrakotta lahitleri ve ayrıca kentin adıyla anılan siyah figürlü yerel seramiklerle ün kazanarak günümüze kadar gelmiştir. Bu seramikler, Kuzey İyonia kentlerine özgü yaban keçisi stili seramikler de dahil olmak üzere çeşitli tarzları içermekte ve çeşitli anlamlar vermektedir. Klazomenai, önemli bir seramik üretim merkezi olarak kabul edilip günümüze kadar gelmiştir.

Urla Kum Plajı

Urla Kum Plajı

Urla'nın doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için mükemmel bir seçenek olan bu plaj, Urla merkezde konumlanıyor. Belediyeye ait bir tesis olması sayesinde denize girmek isteyenler tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Plaja giriş için ise çok büyük ücretler gerekmiyor. Uygun bir ücret karşılığında bu palaja girebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi