BombaBombaEge'nin incisi İzmir'de, adeta birer lezzet bombası gibi ağızlarda patlayan bu tatlı, bölge halkı tarafından sevgiyle "bomba" olarak adlandırılıyor. Yoğun çikolata dolgusuyla mest eden İzmir bombası, İzmir'e gelenlerin mutlaka tatmadan dönmemeleri gereken lezzetler arasında baş sıralarda yer alıyor.

İzmirliler Anne Kart’tan memnun İzmirliler Anne Kart’tan memnun

Samsades 
Samsades 
Parmak ısırtan lezzetiyle şerbetli tatlılar arasında özel bir yere sahip samsades, İzmir'in gözde ilçelerinden Seferihisar'ın meşhur tatlısı olarak karşımıza çıkar. Sadece Seferihisar'da değil, Ege adaları ve diğer Ege Bölgesi illerinde de bu eşsiz lezzete rastlamak mümkündür.

ŞambaliŞambaliPek çok kişinin adını bildiği ve severek tükettiği sokak lezzetlerinden biri olan şambali; uygun fiyatı, kolay yapımı ve ağızda dağılan lezzeti ile çok seviliyor. İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin pek çok noktasında kolaylıkla bulunabilen şambali, gün içerisinde çok sayıda insan tarafından tüketiliyor.

Torpil
Torpil
İzmir mutfağının gözbebeği torpil tatlısı, hafifliği ve lezzetiyle adeta bir klasik. Milföy hamurunun ustalıkla külah şekline getirilmesiyle hazırlanan torpilin içinde, ağızda dağılan krema dolgusu yer alıyor. Bu tatlı, hem hafifliği hem de lezzetiyle tatlı severlerin favorilerinden biri olmayı başarıyor.

LokmaLokmaÜlke genelinde yapılan ve sevilerek tüketilen şerbetli tatlılardan biri olan lokma tatlısı, Selçuklu Hanedanlığı’ndan kalan bir lezzet mirası. Türkiye’nin pek çok noktasında yapılmasına rağmen Selçukluların yaptığı tarifle birebir şekilde yalnızca İzmir’de yapması ile dikkat çeken lokma, ayrıca Ege Bölgesi genelinde hayır için ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ