İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Türkiye’nin yüzde 65 oranında çiçek üretimini Ege Bölgesi gerçekleştiriyor diyen Kış; “Böyle bir üretim bölgesinde fuar yapamıyoruz. Maalesef çiçekçilerin fuarı yok. Böyle bir fuar olmasını çok istiyoruz. İzmir’e çiçek gibi bir fuar yakışır” dedi. 

Bakan Fidan, İspanya Dışişleri Bakanı ile görüştü Bakan Fidan, İspanya Dışişleri Bakanı ile görüştü

“Geçen seneye göre düşüş var”

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri biz olduk diyen Kış; “O günden bugüne yeni yeni toparlanıyoruz. Ekonomideki gelişmelerle birlikte sektörümüz daraldı. Fiyatlarla müşterimiz arasında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Özel günler bize can suyu oluyor tabii. Anneler Günü, Sevgililer Günü ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bizim için en önemli üç gün. Her yıl satışların istatistiklerini yapıyoruz. En çok Anneler Günü’nde satış yapıyoruz. İstatistiklere baktığımızda geçen seneki işlere göre bu yıl yarı yarıya bir düşüş var. En önemli sebebi ekonomik zorluklar” diye konuştu.

“İzmir’e çiçek gibi bir fuar yakışır”

“İzmir’e çiçek gibi bir fuar yakışır”

Türkiye’nin yüzde 65 oranında çiçek üretimini Ege Bölgesi gerçekleştiriyor diyen Kış; “Festivaller bizim için çok kıymetli. Ancak biz böyle bir üretim bölgesinde fuar yapamıyoruz. Maalesef çiçekçilerin fuarı yok. İzmir’de bir kere Çiçek Fuarı oldu bir daha olmadı. İnşallah buradan sesimizi duyar yetkililer. Fuarların sektöre çok ciddi katkıları oluyor. Böyle bir fuar olmasını çok istiyoruz. İzmir’e çiçek gibi bir fuar yakışır” ifadelerini kullandı.

“Mesleğimiz için mücadele ediyoruz”

Ekonomik koşullar bizleri çok yoruyor diyen Kış; "Bizlerin genel giderleri çok arttı. Yanımızda çalışanlar var. Kiralar var. Yani ekonomik yönden çok ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Ama bu bizim mesleğimiz, bu bizim işimiz. Yani elimizden geldiği kadar gayret ediyoruz, çaba sarf ediyoruz, mücadele ediyoruz. Çünkü ayakta kalmak için mücadele etmemiz şart. Hollanda çiçek konusunda dünyaya hükmediyor. Mesela bu model bir araştırmalı. Bizde her şey var ama biz bunları başaramıyoruz. Üreticinin elinden tutmak gerekiyor. Bizim üreticimiz Avrupa standartlarında üretimde yapabilir ama biz o teknolojiyi bilmiyoruz” dedi.

‘Esnaf Pazaryeri’ portalı geliyor

‘Esnaf Pazaryeri’ portalı geliyor

Kış; “Eğer sosyal medyanız yoksa eğer E-ticareti kullanmıyorsanız batmaya mahkumsunuz. Artık alışverişin şekli değişti. Buna ayak uydurmak zorundayız. Bizim muzdarip olduğumuz firmalar var. Bazı arkadaşlarımız bu sitelere üye oluyor çok ciddi komisyon ödüyorlar. Bizde esnafı bundan kurtarmak istedik ve uzun zamandır bir proje üzerinde çalışıyoruz. ‘Esnaf Pazaryeri’ isimli bir portal oluşturuyoruz. O portalın içerisine üyelerimizi kaydedeceğiz. Komisyon ödemeden kendi çiçeklerini satsınlar istiyoruz. Bunu da ilk kez açıklıyorum. Artık insanlar zorlanmayacaklar. Günlük işlerini de yapacaklar çiçeklerini de komisyon ödemeden satacaklar. 3-4 aya kadar bitmiş olur diye tahmin ediyorum” diye konuştu. 

“Özgür Özel bu yanlışı düzeltmeli”

“Özgür Özel bu yanlışı düzeltmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel'in belediye başkanlarının düğün, cenaze açılış gibi etkinliklere çiçek göndermeleri yerine vakıflara bağış yapabileceklerini açıklamasına tepki gösteren Kış; "Biz doğaya zarar vermiyoruz. Satış için özel çiçek üretiyoruz. Zaman, emek veriyor, masrafları üstleniyor, ürettiğimiz ürünleri satıyoruz. İstihdam yaratıyor, devlete vergimizi veriyoruz. Çiçekçi esnafı size oy atmadı mı? Neden bir meslek hedef alınıyor? Bu tür yaklaşımlar hem işlerimizi olumsuz etkiliyor hem de manevi açıdan bizi üzüyor. Biz bu açıklamaları kınıyoruz. Biz Özgür Özel’den bir açıklama bekliyoruz. Siyasiler bizim mesleğimizi hedef almasınlar” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ