En zehirli operasyon; zehirli hayvanları kaçırıyorlardı

En zehirli operasyon; zehirli hayvanları kaçırıyorlardı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekipleri, dün havaalanındaki yetkililerle iş birliği yaparak çarpıcı bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, 58 klipsli poşet içerisinde Türkiye'ye özgü endemik türler arasında yer alan yaklaşık bin 500 akrep, tarantula, örümcek gibi zehirli hayvan ile 88 adet içerisinde sıvı bulunan plastik tüp şişe ele geçirildi. Bu operasyon, yasa dışı hayvan ticaretini ve endemik türlerin kaçırılmasını önlemeye yönelik önemli bir adım oldu.


Operasyonda, bu endemik türleri bavula yerleştirip ABD’ye kaçırmaya çalışan Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Profesör Lorenzo Prendini gözaltına alındı.


Akrep zehrinden yapılan 1 ilaç  10 milyon!

Akrep zehrinden yapılan 1 ilaç  10 milyon!

Türkiye'de yaşayan endemik türlerdeki zehirli hayvanların DNA bilgilerinin kopyalanması ve zehirlerinin sağılma yöntemiyle biriktirilerek ilaç yapımında kullanıldığı belirtilmektedir. Bu ilaçların yüksek maddi değerlerde olduğu ve dolayısıyla hayvan türlerinin yurtdışına çıkarılmasının yasak olduğu vurgulanmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, akrep zehirlerinden elde edilen 1 litre ilacın piyasa değerinin 10 milyon dolar olduğu ifade edilmektedir. Bu durum, yasa dışı hayvan ticaretinin önemli bir boyutunu oluşturmakta ve endemik türlerin korunması için çeşitli önlemlerin alınmasını gerektirdiğini hatırlattı.


Müze müdürü Lorenzo gözaltında 

Müze müdürü Lorenzo gözaltında 

Operasyon kapsamında "şüpheli" olarak yakalanan Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Profesör Lorenzo Prendini hakkında "5607 Sayılı Kanuna Muhalefet" suçundan yürütülen tahkikat işlemleri devam etmektedir.

Otobüs yolcusunu vuran şüpheliler Küçükçekmece'de yakalandı Otobüs yolcusunu vuran şüpheliler Küçükçekmece'de yakalandı

Bu durum, yasa dışı hayvan ticareti ve endemik türlerin korunmasıyla ilgili olarak yasal sürecin takip edildiğini gösterdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ