İBB Meclisi 1.Başkanvekili CHP'li Nuri Aslan, mecliste yaptığı konuşmada, “Mayıs ayı değişimi temsil eder.  Türkiye demokrasisine baharı getiren değişiminde mayıs ayında başladığına inanıyorum. Siyaset tarihimizde bir kara leke olan 6 Mayıs 2019 tarihinde alınan İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararından bahsediyorum. Bu haksızlığa milletimiz yenilenen İstanbul seçimlerinde cevabını verdi. Ülkemiz için tıpkı bizler gibi güzel hayalleri, umutları ve dilekleri olan geçler vardı. Onların en büyük dilekleri de, tam bağımsız Türkiye’ydi. Ne yazık ki onlarda bu ülkenin kara kış günlerinde kutuplaşmanın, ayrıştırmanın kurbanı oldular. Gencecik yaşta görüşleri nedeniyle idam sehpasına çıkarıldılar. Doğru bildiklerinden asla vazgeçmediler.  Türkiye’nin bağımsızlığı için can veren Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı rahmetle anıyorum. Yaşasın tam bağımsız Türkiye” dedi.

"CHP’nin öz eleştiri yapması lazım"

Aslan'ın konuşmaları üzere söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, “Kullandığınız bir üslup sizin üslubunuza ve tavrınıza yakışmayan bir üslup. Seçimlerin yenilenmesiyle ilgili kara gün dediniz. Şu anda Türkiye’de en şeffaf yargılamanın yapıldığı yargı YSK’dır. Eleştirdiğimiz bir sürü yargı kararı var. Ama orada YSK’ya kara gün diye hakaret edemezsiniz. Deniz Gezmiş’le alakalıda, idealleri, metotları sizin ideolojik tercihinizdi. Tartışılmaz. Bağımsız Türkiye eyvallah. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının uyguladıkları yöntem, yol ve eylemlerin kabul edilmesi mümkün değil. Kaldı ki bununla ilgili önce sizin partinizi geçmişiyle helalleşmesi lazım. Orda kimler meclise katılmadı, kimler evet oyu verdi bununla ilgi CHP’nin öz eleştiri yapması lazım.” ifadelerini kullandı.

"Deniz Gezmişle alakalı Faruk beyle aynı noktadayız"

Konuyla alakalı söz alıp değerlendirmelerde bulunan ise MHP Grup Başkanvekili Orkun Ayhan, “Deniz Gezmişle alakalı Faruk beyle aynı noktadayız. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının bu mecliste anılmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu. 

CHP'li üyeler Cumhur İttifakını protesto etti!

CHP'li meclis üyeleri, MHP'li üye Ayhan'ın Deniz Gezmiş'in eylemlerini anması üzerine CHP'li üyelerin sıralara vurarak protesto etti. Ayhan, konuşmasına devam etse de, sıralara yapılan protesto devam etti.

CHP lideri Özgür Özel'den önemli çıkış: Filistin Devleti'ni tanımaya davet ediyorum. CHP lideri Özgür Özel'den önemli çıkış: Filistin Devleti'ni tanımaya davet ediyorum.

"Tam bağımsız Türkiye diyen üç tane gencin söylediklerini söyledim"

MHP'li Ayhan’ın konuşamasının ardından söz alan Aslan, “Tam bağımsız Türkiye diyen üç tane gencin söylediklerini söyledim. Konuyla ilgili cumhurbaşkanımız dahil çeşitli açıklamalar yapmışlardır. Bura da şehir efsanesi olan şeyleri söyleyerek durumu başka boyuta götürmenin doğru olmadığını söylemek istiyorum” sözlerini kullandı.

"Biz üç fidanı anmaya ve tam bağımsız Türkiye demeye devam edeceğiz"

Son olarak konuyla alakalı söz alanCHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan ise, “Onlar ne derse desin biz üç fidanı anmaya ve tam bağımsız Türkiye demeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: İHA