Piyasalar açıklanacak olan FED faiz kararı öncesinde temkinli bekleyişini sürdürüyor. FED faiz kararını dolar, altın, borsa ve kripto yatırımlarını etkilerken, enflasyon hakkında bilgi de vereecek. Peki, haziran ayı FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Beklentiler ne yönde? 

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

ABD'de enflasyon beklentilerin altında ABD'de enflasyon beklentilerin altında

ABD Merkez Bankası (Fed) kararının toplantı takvimi belli oldu. Toplantı, 12 Haziran 2024 Çarşamba günü gerçekleşecek. Kritik faiz kararı ise aynı günün akşamı saat 21:00'de açıklanacak.

Beklentiler ne yönde ? 

Beklentiler ne yönde ? 

Fed'in faiz indirimlerine eylül ayında başlayabileceğine dair beklentiler devam ederken, pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi. ABD'de 15 Mayıs verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık bazda yüzde 0,3 ile beklentilerin altında artarken, yıllık bazda yüzde 3,4 ile beklentilere paralel yükseldi. TÜFE, mart ayında aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,5 artmıştı. Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,6 ile beklentilere paralel artış kaydetti. Çekirdek enflasyon martta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,8 olmuştu.

Analistler, tüketici fiyatlarının beklenenden az artmasını, enflasyonun ikinci çeyreğin başında yavaşlama eğiliminde devam ettiğini gösterdiğini belirtti. Ayrıca, eylül ayı için faiz indirim beklentilerini arttırdığını da ifade ettiler. 

Mayıs ayı faiz kararı ne olmuştu?

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler doğrultusunda politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmuş ve art arda 6 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı.

Kaynak: HABER MERKEZİ