Seçimlerin en çok dikkat çeken partilerinden olan Yeniden Refah Partisi yüzde 6'nın üzerinde oy aldı. Bunun yanı sıra,  2 il ve birçok ilçe ile belde belediyesinde 1. parti çıktı.  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan bu başarıyı:  "Bu sonuçlar milli görüşün yeniden şahlanışıdır." diyerek açıkladı. 

Fatih Erbakan Yrp

Yeniden Refah Partisi'nin a seçim sonucuna etki ettiği iller

Seçimin dikkat çeken partisi Yeniden Refah Partisi oldu. Parti, aldığı yüzde 6'lık oy oranıyla dengeleri sarsarak AK Parti ve CHP'nin ardından en çok oy alan üçüncü parti konumuna yükseldi. Şanlıurfa ve Yozgat belediye başkanlıkları da AK Parti'den Yeniden Refah Partisi'ne geçti. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Bu sonuçlar, milletimizin milli görüş ve yeniden refah tercihini açık bir şekilde ortaya koyduğunu göstermektedir," şeklinde bir değerlendirme yaptı. Yeniden Refah Partisi, 1'i büyükşehir olmak üzere 2 il, 69 ilçe ve beldede zafer elde etti. YRP, Şanlıurfa'da Mehmet Kasım Gülpınar'ı, Yozgat'ta ise Kazım Arslan'ı belediye başkanı olarak seçtirdi. Yeniden Refah Partisi'nin, kazanamasa da seçim sonucuna doğrudan etki ettiği bölgeler bulunmaktadır. Bunlar şu iller:

Adaletin Aydınlığı Partisi Genel Başkanı Altuğ Ergüzel: "Bu zarar her vatandaşa ciddi bir mali yük olarak dönecek." Adaletin Aydınlığı Partisi Genel Başkanı Altuğ Ergüzel: "Bu zarar her vatandaşa ciddi bir mali yük olarak dönecek."
  • Kahramanmaraş'ta yüzde 33.5
  • Düzce'de yüzde 29.7
  • Konya ve Karabük'te yüzde 23
  • Bingöl ve Elazığ'da yüzde 21,
  • Kayseri'de yüzde 19,8,
  • Rize ve Gaziantep'te ise yüzde 17
Kaynak: Haber Merkezi