ABD'yi vuran şiddetli fırtınada çok sayıda ölü ve yaralı: Iowa'da yıkım büyük ABD'yi vuran şiddetli fırtınada çok sayıda ölü ve yaralı: Iowa'da yıkım büyük

"YARIŞMA RUHUNU SAYGI GÖSTERİLMEDİ"

Bu yıl 68. Eurovision Şarkı Yarışması'nda, yarışmacılar, sahne arkasındaki olumsuz atmosferden rahatsız olmuş ve yaptıkları basın açıklamalarında bu konu hakkında şikayetçi olmuşlardı. Avrupa Yayın Birliği (EBU) ise bu konuda dün üç İngiliz medya kuruluşuna basın açıklaması gönderdi ve şu ifadelere yer verdi:

Malmö'de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda bazı delegasyonların hem sahada hem de yayın sırasında kuralların ve yarışmanın ruhuna saygı göstermemelerini üzüntüyle karşılıyoruz.

Etkinlik sırasında dikkatimize sunulan çeşitli konularla ilgili çok sayıda delegasyonla görüştük. EBU'nun yönetim organları, delegasyon başkanlarıyla birlikte, olumlu bir şekilde ilerlemek ve etkinliğin değerlerine herkes tarafından saygı duyulmasını sağlamak için Malmö'deki ESC'yi çevreleyen olayları gözden geçirecek.

Bireysel vakalar, etkinliğin yönetim organı olan ve katılımcı yayıncıların temsilcilerinden oluşan Eurovision Şarkı Yarışması Referans Grubu tarafından bir sonraki toplantısında görüşülecek.”

BU YIL YARIŞMADA NELER OLMUŞTU?

Gazze saldırıları sebebi ile eleştirilerin odak noktası olan İsrail, Malmö kentinde protesto edilmiş, Ayrıca yarışmacıların bazıları Filistin'e destek olmak için kefiye gibi aksesuarlar takarak Filistin'e destek olmuştu. Hollanda temsilcisi Joost ise yapım ekibinden bir kadın ile tartışması sonucu yarışmadan diskalifiye edilmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ