Ocak 2024'te tüm emekliler yüzde 49,25 zam almış ve en düşük emekli maaşı 10.000 TL'ye yükseltilmişti.

Bakan Şimşek açıkladı: Kentsel dönüşüm ve konut arzını hızlandıracak yeni çalışma son aşamaya geldi Bakan Şimşek açıkladı: Kentsel dönüşüm ve konut arzını hızlandıracak yeni çalışma son aşamaya geldi

Temmuz Zammı Nasıl Hesaplanacak?

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı Temmuz ayında bir kez daha 6 aylık enflasyon oranında güncellenecek. Enflasyon rakamlarına ek olarak refah payı ve en düşük emekli maaşı için de kanunla düzenleme yapılması bekleniyor.

Enflasyon Rakamları ve Zam Tahminleri

TÜİK'ün verilerine göre 4 aylık kesinleşen enflasyon ile emekliler yüzde 18,72'lik artışı garantiledi. Mayıs ve Haziran enflasyonları sonrası nihai rakamlar netleşecek. Merkez Bankası ise kalan iki ay için tahminde bulundu. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 3 ve Haziran ayında ise yüzde 2,54 olacağı tahmin ediliyor. Bu tahminlere göre 6 aylık enflasyon oranının yüzde 25,39 civarında olması bekleniyor.

Fatih Portakal ve SGK Uzmanı Özgür Erdursun'dan Açıklamalar
Fatih Portakal: "Emekliler ne kadar zam alacağınız belli oldu. Yüzde 25 net. Bunu artık bir kenara yazabilirsiniz. Emekliler enflasyon farkından doğan zamları alacaklar. Onu malum biliyorsunuz. O verilen bir şey değil, hak ediyor emekliler. Yani şöyle düşünün 10.000 TL alıyorsanız yüzde 25'i 12.500 TL olarak Temmuz ayında bu şekilde maaşınız olacak. Tabii ekstra bir refah geliri beklemeyin. Onun olacağını tahmin etmiyorum."

Kaynak: HABER MERKEZİ