30 Haziran tarihinde, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Tasarruf Genelgesi kapsamında gerçekleştirilen bazı yangın söndürme hizmet ihalelerinin niçin iptal edildiğini sosyal medya platformu X üzerinden sorguladı. Ekmen, konuyla ilgili şu iki paylaşımı yapmıştı:

“Bu vesileyle soralım, tasarruf genelgesi sonrası, orman yangınları için tedbir olarak açılan yeni orman yolları işlerinin hazırlıkları durdurulup, ihaleye çıkmış olanlar iptal edildi mi?”

“Tasarruf genelgesi nedeniyle yangınla mücadeleyle doğrudan ilgili onlarca ihale iptal edilmiş. İhale iptal kayıtlarında bu açıkça gözüküyor. Bu nasıl bir dağınıklıktır?”

Yazılı önerge sundu

Ekmen, iptalin sebeplerini öğrenmek amacıyla 1 Temmuz'da Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e ayrı ayrı yazılı soru önergeleriyle başvuruda bulundu. Konuyu daha geniş bir platformda ele almak için ise 2 Temmuz'da TBMM Genel Kurulu'na taşıdı. Önergede şu sözler yer aldı: "Sayın Başkan, havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınları riski ve tehdidi artmaktadır. Orman yangınlarıyla kalıcı bir mücadelenin yanında her sezon alınması gereken tedbirler vardır. Bu yıl orman yangınlarıyla mücadele amacıyla yapılması gereken ihalelerin tamamı tasarruf tedbirleri nedeniyle iptal edilmiştir. Osmaniye, Gaziemir, Dalaman, Bergama, Marmaris ve Köyceğiz'deki traktör yolları, yangın havuzu, orman yolu ve yangın gözetleme kuleleri ihaleleri iptal edilmiştir. Bu ihalelerin her birinin yaklaşık bedeli 600 bin ile 1 milyon TL arasında değişmektedir. Yani iptal edilen 20 ihalenin bedeli ilgili Tarım Orman Bakanlığının bindiği Mercedes'in değeri kadardır. Bütün ormanlarımız için alınacak tedbirler Sayın Bakanın bindiği Mercedes'ten daha değersiz olamaz. Mercedeslerin tasarruf genelgesi kapsamı dışında tutulduğu bir yerde bu vahim hatadan hemen vazgeçilmeli, ormanları korumak için gereken ihaleler behemehâl yapılmalıdır.”

Ortaya çıkardı

Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, son 10 gündür Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile arasında süregelen karşılıklı iddiaların ortasında, Mersin'in 7 ilçesinde orman yangınlarıyla mücadele amacıyla açılan ihalelerin Tasarruf Genelgesi nedeniyle iptal edildiğini ortaya çıkardı.

Haziran ayının ilk haftası, genelge sonrasında yapılan bu iptal edilen ihaleler şu detayları içeriyor:

Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü: Orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği, yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü minibüs kiralama ihalesi, 12 Haziran 2024 tarihinde tasarruf tedbirleri gerekçesiyle iptal edildi.

Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü: Orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ile yangın malzeme alımı işi, ödeme bütçesinin türünün değiştirilmesi sebebiyle 4 Haziran 2024 tarihinde iptal edildi.

Çamlıyayla Orman İşletme Müdürlüğü: 2024 yılı orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri alınması hizmet alımı işi, tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 6 Haziran 2024 tarihinde iptal edildi.

Silifke Orman İşletme Müdürlüğü: Orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için işçi, mühendis, malzeme alımı ve minibüs kiralama işi, tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 6 Haziran 2024 tarihinde iptal edildi.

Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü: Orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için 30 işçi ve 1 orman mühendisi, malzeme alımı ve 16+1 kişilik minibüs kiralama işi, tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 6 Haziran 2024 tarihinde iptal edildi.

Anamur Orman İşletme Müdürlüğü: Orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği, yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü 14+1 kişilik minibüs kiralama hizmet alım işi, Orman Genel Müdürlüğü’nden sayılı emir ile 6 Haziran 2024 tarihinde iptal edildi.

Kılıçdaroğlu’nu eski tüfekler karşıladı Kılıçdaroğlu’nu eski tüfekler karşıladı

Mut Orman İşletme Müdürlüğü: 2024 yılı orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri hizmet alımı işi, tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 6 Haziran 2024 tarihinde iptal edildi.
 

Muhabir: Osman Günden