Her geçen gün vergilerin ve döviz kurlarındaki artışın etkisiyle ülkemizdeki teknolojik aletlerin fiyatları artıyor. Vatandaşlar, yurt dışı seyahatlerinde daha uygun fiyatlarla çeşitli teknolojik aletler satın alarak ülkeye geri dönüyorlar.

İkinci telefon yasakladın!

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen birden fazla cep telefonunun fazladan gümrük vergisiyle yurda sokulması uygulamasına sınırlama getirildi. Yeni düzenlemeyle, vatandaşlar yurt dışından gümrük vergisi ödeyerek dahi ikinci telefonlarını ülkeye sokamayacaklar. İkinci telefonlara gümrükte el konulacak ve yolcu yeniden yurt dışına çıktığında el konulan telefon kendisine iade edilecek. Bu durumdaki cep telefonları, 3 aya kadar gümrük ambarlarında bekletilebilecek.

Süresi uzatıldı!

Geçtiğimiz ay, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışından getirilen cep telefonlarının 120 günlük kayıtsız kullanım süresini, e-Devlet üzerinden 180 güne çıkarılabileceğini duyurdu. Ofisin paylaşımında şu ifadeler yer aldı: Yurt dışında ikamet eden ve yanında mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle, 2 defa olmak üzere toplamda 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilirler.

Kayıt ücreti ne kadar oldu?

60 Maddelik yasa açıklandı. TSK emeklisi ve askeri, artık basına çıkamayacak. 60 Maddelik yasa açıklandı. TSK emeklisi ve askeri, artık basına çıkamayacak.

Ocak 2024 itibariyle yurt dışı telefon kayıt ücreti 31.692 TL'ye yükseltildi.

Kaynak: Haber Merkezi