Anayasa Mahkemesi, boşanma davalarına ilişkin önemli bir karar verdi. Bu kararın alınmasıyla birlikte boşanma sürecinde yeni bir aşama başlamış oldu. Çiftlerin katlanamayacakları bir yük getirdiği gerekçesiyle alınan kararla birlikte bekleme süresi tamamen kaldırılmış oldu. 19 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan bu karar, yeni bir dönemin kapılarını araladı. Artık boşanma isteyen çiftler, o şarta bağlı kalmak zorunda değiller.

SONDAKİKA| İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında tutuklama kararı! SONDAKİKA| İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında tutuklama kararı!

Boşanma davalarında yeni dönem!

Ankara 8. Aile Mahkemesi'nde, Türk Medeni Kanunu'nun 166. Maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla iptal davası açıldı. Söz konusu madde, boşanma davası reddedilen çiftlerin, 3 yıl boyunca yeniden ortak hayatı kuramamaları durumunda evlilik birliğinin temelden sarsıldığı kabul edilerek boşanmaya karar verilebileceğini öngörüyordu. Anayasa Mahkemesi ise, bu sürenin adil olmadığını ve uzun bekleme sürelerinin kişilerin temel hak ve özgürlükleriyle uyumlu olmadığını belirterek maddeyi iptal etti.

Kaynak: Haber Merkezi