Van'daki gösterilerin "Türkiye’nin bütünlüğüne yönelik saldırı planlarının bir parçası" olduğunu söyleyen Uçum,  Zeydan'a desteğini açıklayan  muhalefetin ve "iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin" tutumlarının da kaydedildiğini ifade etti. 

Mehmet Uçum Foto 1

Isfahan'da adeta kıyamet koptu! Bombalar ardı ardına patladı Isfahan'da adeta kıyamet koptu! Bombalar ardı ardına patladı

Hayati Yazıcı önce paylaştı sonra sildi!

YSK, itiraz sonucunda Van İl Seçim Kurulu'nun kararını iptal ederek, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını AKP adayına verilmesi yerine DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'a verilmesine hükmetti. Van'da iki gündür devam eden protestoların sona ermesine neden olan krizin dün YSK kararıyla sonuçlanmasının ardından, AKP'den ilk açıklama AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından yapıldı.  "Van ilimizdeki belediye başkanı seçimi ile ilgili 1 Nisan günü zuhur eden cinnet hali durumu, YSK verdiği isabetli kararla sonlandırdı. Yüksek Kurulu ve sayın üyeleri içtenlikle kutluyorum" yazısını paylaşan Yazıcı  paylaşımını daha sonra sildi.

İkinci açıklama Mehmet Uçum'dan!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, ikinci açıklamayı yaparak DEM Parti'yi ve Abdullah Zeydan’a destek veren muhalefeti eleştirdi. Uçum'un paylaşımında, kentteki gösterilerin "Türkiye’nin bütünlüğüne yönelik saldırı planlarının bir parçası" olduğunu savunarak, Abdullah Zeydan'a destek veren muhalefetin ve "iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin" tutumlarının 'kaydedildiğini' ifade etti. Ayrıca, Zeydan hakkındaki ceza hükmüne de değinen Uçum: , "Terör Örgütü propagandası suçundan Yargıtayca onanan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası nedeniyle yasaklı hakların iadesinin söz konusu olamayacağını ama bunun nasıl olduğunun da değerlendirileceği de not edilmelidir" dedi. 

Mehmet Uçum Foto 22

 ''Milli Devlet iradesi haddini bildirir!''

Mehmet Uçum'un sosyal medya paylaşımı şu şekilde: "Herkes kendi cephesinden Van sürecini değerlendiriyor, anlaşılabilir. Ancak batıcı ve neo-liberal iç kesimlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Türkiye toplumu yerel seçimlerde iktidara bir istikamet çizdi, bunu Devlet çok iyi okudu. Bu seçim sonuçlarını Türkiye’yi batının egemen güçlerine teslim edilme koşullarını oluşturduğu şeklinde okuyanlara Milli Devlet iradesi haddini bildirir. Van süreci tamamen hukuki bir süreç olarak yaşandı. Ama bu hukuki süreci daha tamamlanmadan “ayaklanma” çağrılarıyla istismar eden terör örgütünü ve legal görünümlü uzantılarını meşrulaştırmaya çalışanların Devlet de Toplum da farkında. Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder. Nihayetinde Van konusunda YSK kişinin itirazını kabul etmiş ve hukuki süreç, kişinin lehine sonuçlanmıştır. Ama buna rağmen bu süreç üzerinden halen daha ayaklanma stratejilerinin peşinden koşanların gerçek niyetlerinin demokrasi ve seçmen iradesiyle ilgili olmadığı, Türkiye’nin bütünlüğüne yönelik saldırı planlarının bir parçası olduğu ayan beyan ortaya çıkmıştır. Bu aldatmaya kananların, bu oyunu görmeyenlerin ve kendilerini demokrasi havarisi sayanların hali ise ibretliktir. İşin hukukuna gelince Terör Örgütü propagandası suçundan Yargıtayca onanan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası nedeniyle yasaklı hakların iadesinin söz konusu olamayacağını ama bunun nasıl olduğunun da değerlendirileceği de not edilmelidir. Son söz: İyi niyetli ve hakiki demokrat olan hiç kimse Türkiye’nin 2024 yerel seçimlerinin dünyaya demokrasi dersi verdiğini asla inkar edemez. Van seçiminde YSK kararı bu dersin etkili örneklerinden biridir."

Kaynak: T24