KPSS adaylarına müjde: Nüfus müdürlükleri hafta sonu açık olacak KPSS adaylarına müjde: Nüfus müdürlükleri hafta sonu açık olacak

Asgari ücrete Temmuz ayı zam beklentisine karşı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kapıyı kapatmış olsa da Temmuz ayında milyonlarca emekli ve memur açıklanacak enflasyon oranında zam almaya hazırlanıyor. 6 aylık enflasyon oranında yapılacak zam öncesi benzin ve motorine zam gelmesi kadar zamlı tarife için seçilen tarih de gündem oldu. CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, 'Vatandaşı sefalete mahkum eden iktidar emeklinin, memurun beklediği Temmuz ayı zammı öncesi enflasyon makyajını şeytanın dahi aklına gelmeyecek şekilde yaptı. Enflasyon hesabı kesim tarihi 24 Haziran, motorine benzine gelen devasa zam tarihi 25 Haziran. Yazıklar olsun' mesajı verdi. 


Emekli ve memurlar ne kadar zam alacak?

Emekliler, TÜİK'in açıkladığı 5 aylık enflasyona göre yüzde 22,72'lik zammı şimdiden hak etmiş durumda. Memur ve memur emeklileri içinse bu rakam yüzde 17,38. Memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayında toplu sözleşmeyle yüzde 15 zam aldığı için , altı aylık enflasyon rakamının yüzde 15'i aşan bölümü maaşlara yansıtılacak. Bakan Mehmet Şimşek'le görüşen CHP'nin Gölge Ekonomi Bakanı Yalçın Karatepe emeklilerin drumunu gündeme getirerek, “Enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması gerektiğini söyleyeceğiz” demişti.
 

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı