Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük,  yaklaşan bayram öncesi tüketicilerin karşılaşabileceği potansiyel mağduriyetlere dikkat çekti.

Küçük, özellikle bayram şekerleri, çikolatalar ve diğer gıda ürünleri gibi alışverişlerde güvenilir ve tanıdık yerlerden alışveriş yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu tür alışverişlerde ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Zira bazı kötü niyetli satıcılar, ellerinde kalan ürünleri 'ucuz ürün' etiketiyle piyasaya sürerek tüketicilerin sağlığını riske atabilirler." şeklinde konuştu.

Alışveriş2

Ayrıca, açıkta satılan gıda ürünlerine de dikkat çeken Küçük, tüketicilerin tezgaha dökülmüş şekeri, çikolatayı değil, güvenli ve hijyenik ortamlarda sunulan ürünleri tercih etmelerinin önemini vurguladı. Küçük dikkat edilmediği takdirde sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskinin artabileceğine işaret etti.

Bilinen firmalardan alışveriş yapılmalı

Tatil ve akraba ziyaretleri gibi planların arttığı 9 günlük bayram tatili öncesi Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, hem tatil rezervasyonları hem de ulaşımda bilinen firmaların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tokat'ta yolcu otobüsünde muavini rehin alma girişimi: Şüpheli gözaltına alındı! Tokat'ta yolcu otobüsünde muavini rehin alma girişimi: Şüpheli gözaltına alındı!

Küçük, son dönemlerde bungalov tipi tatil ve çadır tatiline olan ilginin arttığını belirterek şu tavsiyelerde bulundu:

"Yeni ivmelenen bir sektör olduğu için burada da bu hizmetleri genelde bireysel işletmeler ya da kişiler veriyor. Çok fazla kurumsallaşmayan bir alan olduğu için aynı doğrultuda suistimale de açık bir alan. Bu yüzden vatandaşlar, güvenilir kişilere, güvenilir firmalara itibar etmeli. Rezervasyon için kapora gönderilirken mutlaka bir sözleşme olmalı. Sözleşme yaptığınız kişi ve firmaların banka bilgisine EFT ya da havale yapılmalı. Sözleşme yapılan isim ile paranın gönderildiği isim kesinlikle aynı olmalı. Gittiğinizde bir sürprizle karşılaşmamak, karşılaşsanız da hakkınızı arayabilmek için önleminizi almalısınız. Bu tarz rezervasyonların kurumsal firmalardan yapılması gerekiyor.

Bayram Tatllli

Sahte web sitelerine dikkat, burada çok sayıda mağduriyet yaşanabiliyor. Ulaşımda çok şikayet oluyor. Bazen aynı biletin birden fazla kişiye satılması durumuyla karşılaşabiliyoruz, bu yüzden bu gibi durumlarda mutlaka tüketici bunu belgelesin. Fotoğrafını çeksin, tutanak tutsun ki olası bir mağduriyet durumunda Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilsin. Mağdur olduğunu düşünen tüketicinin elinde mutlaka bir delil olsun. Bunun için de tüm alışverişlerinin karşılığında mutlaka fatura alsınlar. Çünkü fatura olmadan Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapamazsınız."

Kaynak: Haber Merkezi