ATAKAN BAŞPEHLİVAN / ÇAĞLAR DURSUN- Bayraklı Belediyesi'nde devam eden mali kriz, işçi ve memurların maaşlarını alamamasıyla daha da derinleşiyor. Maaşlarını alamayan belediye çalışanları, Belediye Başkanı İrfan Önal'ı protesto etmek için Bayraklı Belediyesi önünde 'yeryüzü sofrası' kurdu.

Bakan Göktaş açıkladı ''gençlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin liralık evlilik kredisi'' verilecek! Bakan Göktaş açıkladı ''gençlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin liralık evlilik kredisi'' verilecek!

"Toplu iş sözleşmelerimizin iyileştirmeleri yatırılmadı"

Toplu iş sözleşmelerinin uzun ve önemli bir mücadelenin sonucu olarak ortaya çıktığının altını çizen Tüm Bel-Sen 2 No'lu Şube Temsilcisi Nihat Filiz, "Bu ay toplu iş sözleşmelerimizin iyileştirmeleri yatırılmadı. Ve dün burada bir demokratik tepki gösterdik. Ve dedik ki yarın da yeryüzü sofrası kurarak ikinci adımı atıyoruz. Bunu ikonik bir nedeni vardı. Biliyorsunuz yemek paralarımız yatmadı. Ya sadece toplu iş sözleşmesi paralarımız değil, aynı zamanda yemek paralarımız da yatmadı. Arkadaşlarımız aldıkları iyileştirmenin bir kısmını yemek parasıyla birlikte öğlenleri mesai saatinden sonra yemek için kullanıyordu. O da kalkınca arkadaşlar evlerinden karınca kararınca bir şeyler getirdi ve burada yeryüzü sofrası kurduk.  Toplu iş sözleşmelerimiz uzun, önemli bir mücadelenin sonucunda ortaya çıktı. Bugün geldiğimiz noktada bu ağır bedeller ödenerek elde edilen kazanımlarımız bir çırpıda elimizden alınmaya çalışıyor gibi bir hissiyat taşıyoruz. Bu toplu iş sözleşmesinin kazanımlarını öyle birilerinin keyfi istedi diye bırakmamız mümkün değildir. Biz şöyle bir hissiyat içerisindeyiz; Sanki merkezi bir yerden bir karar alınmış ve önümüzdeki döneme ilişkin toplu iş sözleşmeleri yasal sürecin  hapsedilerek örgütün toplu pazarlık yapma hakkı elimizden alınacak… Gittiğimiz her yerde TİS  sözü yüksek olduğu bunun sınıra çekilmesi gerektiği üzerine çokça vurgu yapılıyor. Biz Sayın Belediye Başkanımızla da görüştük. Ona da ilettik. Kendince haklı noktalar olabilir. O başka bir şey. Göreve yeni geldi. Önceki belediyelerden gelen enkaz devralmış  olabilir. Bir mali durum da olabilir. Fakat burada bunun yaratıcısı her zaman söylediğimiz gibi bizler değiliz. Bizler gerçek anlamda burada hizmet üretiyoruz. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Ve onurlu bir yaşam sürmek için de çocuklarımızın refah durumunu düzeltmek için de ekonomik anlamda fazla miktarda para almak istiyoruz. Burada toplu iş sözleşmelerine çağırıyoruz. Toplu iş sözleşmelerin yeniden gündeme getirilmesi, yeniden bunu aşağı çekilmesi, bir daha gündeme gelirse biz sadece bugün, yarın değil, bundan sonraki süreçte de sürekli iletişim halinde olacağız." ifadelerini kullandı.

"Bütün belediyelerde benzer sorunlar yaşıyoruz"

Bu durumun sadece Bayraklı'da yaşanmadığını belirten Filiz, "Önümüzdeki günlerde bir şubeyle birlikte yöneticiler olarak karar alacağız. Çünkü bu sadece Bayraklı Belediyesi'nde yaşanan bir durum değil. Bütün belediyelerde benzer sorunlar yaşıyoruz. Dolayısıyla da bundan sonraki süreçte merkezi İzmir'de olmak üzere bütün belediyelerin, İzmir 1 Nolu ve 2 Nolu şubelere bağlı bütün belediyelerin katılacağı arkadaşlarımızın katılacağı bir basın açıklaması yapacağız. Ve ondan sonra da yol haritamızı genişleterek devam edeceğiz. TİS  haklarımızı kimse elimizden alamaz. Nokta! Maaşlar sanki abatılıyormuş gibi bir izlenim var. Bayraklı'da yol, yemek dahil aldıklar ücret 14 bin 200 TL civarındadır. İkramiye biliyorsunuz 4 tane. Dolayısıyla öyle gerçekten de medyada şişirildiği gibi ya da sağda solda spekülasyon yapacak şekilde öyle abartıldığı gibi rakamlar söz konusu değildir. Bugün İzmir'de herhangi bir evin kirası on beş binle elli bin arasında değişiyor arkadaşlar. Dolayısıyla burada elde edilen rakam yüksek para değildir. Biz önümüzdeki dönemlerde yapacağımız toplu sözleşmelerle gerçekten de insan onuruna yaraşır bir rakamı ortaya çıkması lazım, bunun mücadelesini veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz." diye konuştu.

"Krizin faturası emekçilere çıkarılmak isteniyor"

Son olarak belediye önünde işçilere ve memurlara seslenen Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Cevdet Keleş, "Evet ülkede bir kriz var. Evet ülkede yoksulluk var. Bu krizin faturasını hükümet çıkardığı tasarruf tedbirleriyle emekçilere çıkarmak istiyor. İşte belediyelerde şu anda toplu sözleşme haklarımız gasp edilmek istiyor. Hemen servis iptal edildi. İşte büyükşehir belediyesinde çalışan işçi arkadaşlarımız işten atılıyor. Buradan ilan ediyoruz. Bu krizi biz çıkarmadık, faturasını da biz ödeyemeyeceğiz! Bizler toplu sözleşmedeki taleplerimizle belediyeleri zora sokan, onların ödeme dengelerini bozan taleplerde bulunmuyoruz. Aksine belediye emekçilerinin insanca yaşayabilecekleri bir nebze olsun nefes alabilecekleriniz miktarları talep ediyoruz. Buradan, haklarımızı gasp eden Bayraklı Belediye başkanına tekrar sesleniyoruz; Buna müsaade etmeyeceğiz. Haklarımıza yapılan saldırılarda beraber mücadele edeceğiz. İş yerlerinde işçi arkadaşlarımızla, memurlarla beraber mücadeleyi ortaklaştırarak yapılan saldırıları hep beraber püskürteceğiz. Belediyelerde, İzmir belediye başkanlarında sosyal dengeleri yasal sınıra çekmek gibi bir tutum var. Sakın böyle bir hata yapmayın. Emekçilerin kazanılmış hakkına el uzatmayın. Siz değil misiniz? Emek en yüce değerdir diyen. Belediyelere geldiğiniz zaman İlk önce el attığınız emekçilerin hakkı mı olacak? Sakın ola bu hataya düşmeyin. Emekçiler bunun bedelini size ağır ödetir." dedi.

"Yeryüzü sofrasında yemek yediler"

Grev sürecinde olan işçiler ve memurlar, basın açıklaması yaparak taleplerini kamuoyuyla paylaştıktan sonra protestolarına 'yeryüzü sofrası'nda yemeklerini yiyerek devam ettiler.

Kaynak: HABER MERKEZİ