Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri programına katılan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) bursiyerlerine yönelik konuşma yaptı. Bakan Tekin, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu programa büyük önem verdiğini vurguladı. 

Programın yapıldığı salondaki bursiyerlere imrenme duygularını dile getiren Bakan Tekin, "Yerinizde olmayı her şeyden çok isterdim, gerçekten çok şanslısınız." dedi.  

“28 Şubat sürecinde gönderilmeniz uygun görüşmemişti” 

Üniversiteden mezun olduktan sonra yurt dışına gitmek için başvurduğunu ancak 28 Şubat sürecinde Millî Eğitim Bakanlığından "Yurt dışına gönderilmeniz uygun görülmemiştir." şeklinde yazı aldığını anlatan Bakan Tekin, o dönemde "1416 mağduru" olduğunu ifade etti. 

Bakan Tekin, 2014 yılında 1416 sayılı Kanun'a yönelik önemli yenilikler ve düzenlemeler yapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: 

Üniversite sınavında net sayıları yerlerde Üniversite sınavında net sayıları yerlerde

"Millî Eğitim Bakanlığı, 1416 sayılı yasa ile ilgili bazı sıkıntılı konularla karşı karşıyaydı. Ayrıca, FETÖ belası gibi bilinen bir sorun da vardı. Bursiyer olarak seçilen kişilerle FETÖ bağlantılı olduğu iddia edilen kişiler arasında vesayet uygulamaya başlanmıştı. Bu süreç oldukça hassas bir dönemdi. 2013 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olduğumda, kendi tecrübelerimden yola çıkarak o dönemin Bakanı Sayın Nabi Avcı'ya, '1416 burs programını yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor.' dedim. Nabi Hoca da bu konuda inisiyatif aldı ve 'Gerekli düzenlemeleri yaparak yasal düzenlemeye kavuşturalım.' dedi. Biz de teknik değişiklikler yaptık." 

09141020 B A K A N T E K Y N Y L S Y B U R S Y Y E R L E R Y N E Y O N E L Y K V Y Z Y O N V E F A R K I N D A L I K E Y Y T Y M L E R Y P R O G R A M I N A K A T I L D I 2“Yurt dışında Türkiye ile ilgili yapılan çalışmalara karşıyım” 

Bakan Tekin, yurt dışına gönderilen kişilerin Türkiye ile ilgili çalışmalar yapmasını olumlu karşılamadığını belirtti. 

Tekin, "Örnek vermek gerekirse, bir arkadaşımız sosyoloji alanında yurt dışına gidiyor ve 'Türkiye'deki etnik ve dini azınlıklarla ilgili' bir master veya doktora tezi yapıyor. Ben buna karşıyım. Türkiye'de bu alanda yetişmiş akademisyenler var, onlar bu konular üzerine çalışabilirler. Bizim gönderdiğimiz kişilerin, bulundukları üniversitede Türkiye ile ilgili çalışma yapmalarını iyi niyetle karşılamıyorum. Bu yüzden bu konuda bir kısıtlama getirdik ve gönderdiğimiz arkadaşlara 'Yurt dışında Türkiye ile ilgili çalışmalar yapmamaya çalışın, sizin göreviniz başka.' şeklinde bir yaklaşım benimsedik." Dedi. 

Bakan Tekin ayrıca, bursiyerlere bakanlık olarak değil, bir ağabey, akademisyen ve hoca olarak baktığını belirterek, yaşadıkları sorunları çözmek ve bulundukları süre zarfında ülkelerine maksimum fayda sağlayacak şekilde yetişmeleri için ellerinden gelen en iyi imkanları sunma konusunda taahhütlerde bulunduğunu ifade etti. 

Kaynak: Haber Merkezi