Grev, Apple'ın birçok mağazasını etkiledi ve bazı gecikmelere ve aksaklıklara neden oldu. Sendika, daha iyi ücret, daha fazla tatil ve hastalık izni ve daha güvenli bir çalışma ortamı talep ediyor.

Apple, çalışanlarının taleplerini dinlemeye ve adil bir çözüm bulmaya hazır olduğunu söyledi.

Açıklamaya göre çalışanlar, öngörülemeyen olarak adlandırdıkları planlamalarda ve ücretlerinde yaşam maliyetine uygun değişiklikler arıyorlar.

Yeni Kaledonya'da şiddet patlaması: Macron'un ziyareti öncesi tansiyon yükseliyor Yeni Kaledonya'da şiddet patlaması: Macron'un ziyareti öncesi tansiyon yükseliyor

Bir sözcü tarafından yapılan açıklamada Apple, "Ekip üyelerimize derinden değer veriyoruz ve onlara sektör lideri ücretler ve olağanüstü avantajlar sağlamaktan gurur duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi, Towson'daki ekibimizi temsil eden sendikayla saygılı bir şekilde iletişim kuracağız" dedi.

Haziran 2022'de gerçekleştirilen oylamada sendikalaşma kararı alan çalışanlar, Ocak 2023'ten bu yana Apple yönetimiyle bir araya gelerek görüşmelere devam ediyor. Görüşmelerde, çalışanların talepleri masaya yatırılıyor. Geçmişte Apple'a sunulan talepler arasında, daha fazla izin imkanı sağlanması da yer alıyordu.

Geçtiğimiz yıl Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, Apple'ın mağazadaki çalışanlara sağlanan faydaları reddettiğini iddia eden Towson çalışanları adına bir şikayette bulunmuş, geçtiğimiz hafta da Ulusal Çalışma İnceleme Kurulu, Apple'ın New York'taki çalışanlarından bazılarını sendika yanlısı faaliyetleri nedeniyle yasadışı bir şekilde sorguya çektiğini tespit etmişti.

Apple'ın Towson mağazası ABD'de başarıyla sendikalaşan iki mağazadan biri. Yaklaşık 100 Apple çalışan Boeing, Lockheed Martin ve United Airlines gibi şirketlerden 600 bin çalışanı da temsil eden sendikaya üye.

Kaynak: HABER MERKEZİ