AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yanlışta ısrar etmek kaybettirir. Partimizin geleceği kişisel hesapların ötesinde. Verilen emekleri kibirlerin boyunlarını aşan muhterislere kurban edemeyiz. 31 Mart seçim sonuçlarını partimiz ve davamız açısında hayra tebdil açısından ne varsa ele alacağız. Milletin sınıfta bıraktığını biz baş tacı edemeyiz. Yeni isimlerle yola devam edeceğiz" mesajı vermişti.


Kurultay için üç alternatif...


AK Parti'de kurultay için üç olasılık gündemde. Birinci alternatif Kurultay takviminin yaz aylarından başlatılması büyük kurultayın ise Ekim- Kasım aylarında yapılması. Bir diğer alternatif ise kurultay takvimin kış aylarından başlatılarak, büyük kurultayın 2025 yılının ilkbaharında yapılması şeklinde. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınj çevresine mevcut kurultay delegeleriyle olağanüstü bir kurultaya giderek parti vitrininde ciddi bir değişiklik yaratması da ihtimaller arasında. Erdoğan'a sunulan olağanüstü kurultay tarihleri arasında 12 Temuz'a sıcak baktığına dair iddialar da gündemde.

Bahçeli'den, Reisi'nin ölümüyle ilgili ''Kaza mıdır sabotaj mı?'' sorusu! Bahçeli'den, Reisi'nin ölümüyle ilgili ''Kaza mıdır sabotaj mı?'' sorusu!

Süreç nasıl işleyecek?


AK Parti 7’nci olağan büyük kurultayını 24 Mart 2021 gerçekleştirmişti. 4’üncü olağanüstü kurultayını ise 7 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirmişti. Olağan kurultay sürecinin başlaması için partinin en üst karar organı olan MKYK’da karar alınması gerekiyor. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek bu toplantıda kurultay kararının alınması öngörülüyor. 

Yeni dönemde kimler gidiyor? Kimler geliyor?

Yeni dönemde kimler gidiyor? Kimler geliyor?
AK Parti'de olası bir değişiklikte Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Birinci Genel Başkanvekili Efkan Ala ve AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen'in koltuklarını korumakta zorlanacağı düşünülüyor. Taze kan anlamında ismi öne çıkan isimlerse Gençlik ve Spor Eski Bakanı, İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Sanayi eski Bakanı Mustafa Varank olarak gösteriliyor.

Kamp tarihleri belli oldu...


AK Parti'de, genel merkez yöneticileri ve milletvekilleriyle 7-8 Haziran'da, belediye başkanlarıyla 1-2 Temmuz'da kamp yapılacak.
Yazılı açıklama yapan AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, parti içi istişare ve değerlendirme için iki toplantı yapacaklarını söyledi. 
Milletvekilleri ve genel merkez yöneticilerinin, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde toplantı yapacağını aktaran Şahin, "7-8 Haziran'da Kızılcahamam'da genel merkez yöneticileri ve milletvekilleriyle, 1-2 Temmuz'da genel merkez konferans salonunda belediye başkanlarıyla yapılacak istişare ve değerlendirme toplantılarında 31 Mart seçimlerinin sonuçları değerlendirilerek, izlenecek yeni yol haritası belirlenecek" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi